Magia andrzejkowego wieczoru

Bakalie.com

Wigilia świętego Andrzeja, czyli andrzejki to jedyny taki wieczór w roku. Wróżby z tego dnia mają największą, magiczną moc. Ludowe przysłowie mówi „święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. A jeśli się nie spełnią? Cóż, warto sprawdzić, a na pewno dobrze będzie skorzystać z okazji do świetnej zabawy w gronie przyjaciół.

Jak powstała tradycja andrzejkowa ?

Historia święta i związanych z nim wróżb nie jest dokładnie ustalona. Część historyków za kolebkę tej tradycji uważa starożytną Grecję. Imię Andrzej, po grecku Andreas, oznacza mężczyznę lub męża, a samego Andrzeja uważano za tego, który rozdaje mężów.

Inni pochodzenie andrzejkowych tradycji przypisują starogermańskim i celtyckim zwyczajom, związanym z bogiem Freyem, który był patronem płodności, urodzaju, światła słonecznego, deszczu, wiatrów i oceanów.W średniowiecznej, chrześcijańskiej Europie patronem tego święta został uznany święty Andrzej. Było to połączenie pogańskich obrzędów z ceremoniami chrześcijańskimi. Obchody wiązały się z magią, fantazją, łączeniem świata realnego z pozaziemskim oraz przypisywaniem nadnaturalnych właściwości zmarłym. W Polsce andrzejki zaczęto obchodzić w połowie XVI w.

Nie ma pewności, dlaczego najlepszym czasem na wróżenie jest noc z 29 na 30 listopada. Być może dlatego, że jest to ostatni moment na zabawę przed adwentem lub przełom między jesienią a zimą. Ludowe wierzenia mówią, że to pora połączenia świata żywych i umarłych, w której magiczne wróżby mają największą moc. Kiedyś andrzejki obchodziły jedynie panny. Kawalerowie mieli podobne święto – katarzynki, obchodzone przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada.Dziś andrzejki stały się zabawą, którą obchodzoną wspólnie dziewczęta i chłopcy.

 

Jak przygotować imprezę andrzejkową?

Dobrze jest stworzyć odpowiedni, magiczny klimat. Niezastąpione będą świece i odpowiednia kolorystyka - czerń i czerwień. Można też użyć kadzidełek, gadżetów z niedawnego Halloween oraz postawić lub zawiesić wycięte z czarnego papieru podobizny kotów i czarownic.

Jeśli chodzi o poczęstunek to przede wszystkim napoje, najlepiej soki owocowe, zdrowe sałatki i słodycze, które tego wieczora powinny dominować. A więc do pochrupania bakalie, czekoladowe pralinki, kruche ciasteczka. Wcześniej warto zaplanować wróżby i przygotować potrzebne akcesoria. Świetnym pomysłem jest upieczenie ciasteczek z wróżbami. Oto przepis:

Składniki:

  • 2 szklanki mąki,
  • 1/2 szklanki cukru pudru,
  •  2 jajka,
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego,
  • 1 łyżka wody,
  • 1 łyżka oleju,
  • cukier puder do posypania,
  • mąka do podsypania,
  • karteczki z wróżbami.

Wykonanie:

Mąkę przesiać, wsypać cukier puder i waniliowy, wbić jajka, dolać wodę i olej. Najpierw wymieszać, a następnie dokładnie wyrobić ciasto. Przykryć ściereczką i pozostawić na około 15 minut. Stolnicę posypać mąką i rozwałkować ciasto na grubość ok. 3 mm. Wyciąć szklaneczką (literatką) krążki. Na każdym położyć wróżbę i zlepić jak pierogi. Lekko rozciągnąć i wygiąć, tak by przypominały kształtem rogaliki.

 

Piec około 20 minut, do zrumienia, w temperaturze 180ºC.

Andrzejkowe wróżby

Większość wróżb wymaga interpretacji. Oczywiście można się posiłkować opisami, których jest bardzo wiele w internecie i różnych publikacjach. Najlepiej jednak korzystać z własnej intuicji i wyobraźni. Pierwsza myśl, która się pojawi, jest najwłaściwszą wykładnią wróżby.

Wybraliśmy kilka spośród bardzo wielu andrzejkowych wróżb:

Lanie wosku

W rondelku, w kąpieli wodnej roztapia się wosk. Każdy z uczestników leje odrobinę wosku przez oczko dużego klucza do zimnej wody. Po zastygnięciu ogląda rzucany na ścianę cień swojej figury. Kształt, który powstaje, jest przepowiednią na najbliższy rok.

 

Obieranie jabłka

Jabłko należy ostrożnie obierać, tak aby powstała, jak najdłuższa obierka. Obierkę rzuca się za siebie. Litera, którą najbardziej przypomina kształt leżącej obierki, będzie pierwszą literą imienia ukochanego.

 

Fusy z herbaty lub kawy

Z filiżanki musi pić osoba, której wróżba dotyczy. Wypija płyn znad fusów, zostawiając odrobinę, aby można było rozprowadzić fusy. Bierzemy filiżankę za uszko lewą ręką i kręcimy nią trzy razy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, upewniając się, że pozostały w niej płyn dochodzi aż do brzegów filiżanki. Następnie stawiamy filiżankę do góry dnem na spodku i liczymy do siedmiu. Podnosimy i wróżymy. Uszko filiżanki reprezentuje osobę, której dotyczy przepowiednia. Wzory powstałe w pobliżu uszka oznaczają coś bliskiego, ułożone w kierunku uszka, symbolizują coś nadchodzącego, a w kierunku przeciwnym, coś odchodzącego.

 

Ciasteczkowa wróżba

Ciastka, najlepiej kruche, ale mogą też być na przykład czekoladki, dziewczęta zaznaczają z jednej strony własnym sekretnym znakiem. Układa się je zaznaczoną stroną do dołu. Pierwszy chłopak, który wejdzie do pomieszczenia, ma być poczęstowany. Ta, której ciastko wybierze, najszybciej wyjdzie za mąż.

 

Życzymy udanej zabawy.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy