Limonka - młodsza siostra cytryny

Bakalie.com

Limonka - skąd pochodzi

Limonka pochodzi z Azji południowo - wschodniej, a obecnie uprawiana jest w bardzo wielu regionach świata gdzie panuje klimat tropikalny lub subtropikalny. Jest kuzynką cytryny z tą różnicą, że ma cieńszą, zieloną skórkę, jest nieco mniejsza i bardziej zaokrąglona. Ponadto jest bardziej aromatyczna, zawiera dużo olejków eterycznych i kwasów owocowych. Jest owocem dostępnym przez cały rok dlatego bez problemu znajdziemy ją na półkach hipermarketów czy na stoiskach warzywnych. Najlepiej wybierać cięższe owoce, ponieważ zawierają więcej soku.


Właściwości zdrowotne limonki


1. Zawiera duże ilości witaminy C, która bardzo dobrze oddziałuje na nasz układ odpornościowy. Ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, biorąc udział w procesach, które w nim zachodzą. Polecana jest zwłaszcza w okresie przeziębieniowym, kiedy łatwo nabawić się infekcji.

2. Jest źródłem witaminy A, która pozytywnie wpływa na nasz wzrok, skórę, włosy i paznokcie. Jest niezbędna do rozwoju i prawidłowego wzrostu organizmu.

3. Właściwości alkalizujące czyli odkwaszające organizm związane są z zawartością wapnia i fosforu. Warto zatem pamiętać o spożywaniu limonki, ponieważ kiedy organizm jest zakwaszony jesteśmy nieustannie zmęczeni,  dopadają nas depresje, migreny, słabną nasze kości, a my jesteśmy bardziej narażeni na różne choroby.

4. Zawartość flawonoidów w limonce wpływa zapobiegawczo na starzenie się organizmu i na rozwój komórek nowotworowych. Ponadto związki te oddziałują przeciwzapalnie, moczopędnie i uszczelniają naczynia krwionośne.

5. Wśród składników limonki na które warto zwrócić uwagę należy wymienić witaminy z grupy B, a wśród minerałów żelazo, fosfor, miedź , potas, kwas foliowy i błonnik. Zawartość witamin z grupy B pomaga osobom znerwicowanym, cierpiącym na bóle głowy i zaburzenia jelitowe.

6. Aby oczyścić organizm z toksyn i przyspieszyć przemianę materii zaleca się wypijać rano, pół godziny przed posiłkiem szklankę przegotowanej wody wraz z całą wyciśniętą limonką, łyżeczką miodu i plasterkiem imbiru. Jeśli więc chcemy przeprowadzić detoks organizmu i lepiej się poczuć sięgajmy częściej po limonkę. Naukowcy odkryli, że sok z limonki potrafi również zabić bakterie typu E. Coli.

7. Olejki eteryczne zawarte w limonkach wykorzystywane są również do przyrządzania inhalacji, ponieważ ułatwiają oddychanie i regenerują układ oddechowy łagodząc dolegliwości wywołane przez infekcje.

Autor: Redakcja Bakalie.com