Kumkwat- złota pomarańcza

Bakalie.com

Czym właściwie jest kumkwat ?

Słowo kumkwat brzmi niezwykle egzotycznie. Nic dziwnego. Owoc ten pochodzi bowiem z Chin. Rośnie na małych drzewach lub krzakach. Roślinę charakteryzują również małe, pachnące owoce o pomarańczowej i cienkiej skórce. Kumkwat został sprowadzony do Europy przez Szkota, Roberta Fortune'a.

Kumkwat pochodzi z rodziny owoców cytrusowych i możemy go nazwać prawdziwym diamentem. Jego owoce są niewielkie. Aby określić je wizualnie, możemy powiedzieć, że są wielkości piłeczki pingpongowej. Jest to jeden z powodów sprawiających, że na kumkwat mówi się też „pomarańcza karłowata”. Owoce mogą mieć kształt owalny lub okrągły. Wszystko zależy od odmiany. Są koloru złoto-pomarańczowego więc bardzo często określa się je mianem złotej pomarańczy. Kumkwat to jedyny z owoców cytrusowych, który ma jadalną skórkę. Bardzo trudno jest określić jego smak. Słodko- gorzki miąższ kumkwatu przełamuje słodka i delikatna skórka.

Właściwości odżywcze

Kumkwat to przede wszystkim bogate źródło potasu, błonnika i cukrów prostych. Znajdziemy w nim także magnez, fosfor, wapń, oraz witaminy z grupy C i E, prowitaminę A i niewielkie ilości witamin z grupy B. Zawarte w kumkwacie flawonoidy pozytywnie wpływają na nasze naczynia krwionośne wzmacniając je i zmniejszając ryzyko występowania miażdżycy. Owoc jest bogatym źródłem beta-karotenu, który spowalnia procesy starzenia się komórek i redukuje niekorzystne działanie wolnych rodników.

Pomarańcza złocista jest znakomitą przekąską dla osób będących na diecie ponieważ jest niskokaloryczna -100g owoców zawiera 71 kalorii. W Polsce kumkwat jest bardzo drogim owocem. Za jego kilogram trzeba zapłacić około 50 złotych. Kupując owoce musimy zwrócić uwagę na ich skórkę. Powinna ona być bez przebarwień i plam. Owoce powinny być sprężyste w dotyku, nie uszkodzone i niepoobijane. Takie owoce możemy przechowywać w temperaturze pokojowej przez pięć dni, zaś przechowywane w lodówce mogą leżakować nawet do pięciu tygodni.

Karłowatą pomarańczę możemy uprawiać w warunkach domowych, gdyż cytrusy o niewielkich wielkościach, świetnie się do tego nadają.

Kumkwat w Grecji

Jeśli będziemy kiedyś w Grecji na wyspie Korfu, kumkwat kupimy bez problemu i w stosunkowo niskiej cenie. Można go dostać zarówno w sklepach i na straganach w postaci świeżych owoców jak i w postaci przerobionej. Obok oliwek, kumkwat jest najbardziej rozpowszechnionym greckim owocem. Korfu słynie  również z likieru z kumkwatów. Likier ma kolor bursztynowo – pomarańczowy  i sprzedany jest w finezyjnych butelkach. Tego typu alkohol może być wspaniałym prezentem dla bliskich, przywiezionym z greckich wakacji.

Możemy też kupić dżemy, marmolady, konfitury z kumkwatu. Pomarańcza złocista jest również sprzedawana w syropie jak i w formie kandyzowanej.

Kumkwat w kuchni

Kumkwaty je się na surowo wraz ze skórką. Dobrze jest przed spożyciem zanurzyć je na 15-20 sekund we wrzątku, aby oczyścić owoce z środków chemicznych, którymi były opryskiwane.

Dużą popularnością cieszą się kumkwaty w syropie i kandyzowane. Tak przetworzone owoce dodaje się do ciast, lodów, sorbetów. Można nimi również faszerować mięso lub inne owoce. Surowe lub zblanszowane owoce to doskonały dodatek do zielonej sałaty. Plasterek kumkwatu to nie tylko ładna dekoracja, ale także wyśmienity element poprawiający aromat grzanego wina, piwa lub herbaty. Jeśli chcemy kumkwat możemy bez problemu zmiksować. Dzięki temu w naszej kuchni wyczarujemy fantastyczne musy,  pasty oraz sosy. Karłowata pomarańcza znakomicie komponuje się z takimi przyprawami jak : cynamon, gałka muszkatołowa, imbir czy chili.


Autor: Redakcja Bakalie.com