Ksylitol w kuchni

Bakalie.com

Ksylitol, czyli cukier brzozowy

Jest naturalnym alkoholem cukrowym. Nieduże ilości ksylolitu występują w owocach i warzywach, oraz produkowane są przez organizm w przemianach metabolicznych. Smakuje i wygląda i jak cukier, ale ma o wiele mniej kaloryczny. Jeden gram cukru ma 4 kalorie a ksylitolu tylko 2,4. Przy tym jest zdrowy, wolniej absorbowany w przewodzie pokarmowym i posiada niski indeks glikemiczny. Wśród właściwości zdrowotnych ksylitolu warto wymienić działanie obniżające poziom glukozy we krwi, przeciwpróchnicze i przeciwgrzybicze oraz zmniejszanie ryzyka osteoporozy. Niestety wadą ksylitolu jest wysoka cena. Warto też zwrócić uwagę, jaki ksylitol kupujemy. Najlepszy i jednocześnie najdroższy jest produkowany w Finlandii z soku brzozowego, tańszy pochodzi z Chin i powstaje z kukurydzy GMO.


Ksylitol jest dobrze tolerowany przez organizm, ale nie należy przesadzać z jego spożyciem, gdyż zbyt duża ilość może spowodować wzdęcia lub biegunka. Należy wprowadzać go do diety małymi porcjami. Optymalnie powinno się spożywać trzy do czterech łyżeczek i nie przekraczać 40 g dziennie.
Przemysł spożywczy w wielu produktach wykorzystuje ksylitol do słodzenia niskokalorycznych produktów, na przykład gum do żucia i cukierków. Stosowany jest także jako emulgator, stabilizator i zagęszczacz. Ksylitolu dodaje się także do produktów do higieny jamy ustnej.

Jak stosować ksylitol ?

W większości słodzonych potraw możemy zastąpić cukier ksylitolem. Dobrze rozpuszcza się wodzie i świetnie nadaje się do słodzenia do kawy, herbaty i innych napojów. Jest odporny na wysoką temperaturę, bez obawy można go dodawać do gotowanych i pieczonych potraw. Można słodzić ksylitolem kompoty, dżemy, soki, również te pasteryzowane, przeznaczone do długiego przechowywania. Nadaje się świetnie do wypieków.

Są jednak różnice, o których warto pamiętać. Ksylitol nie jest pożywką dla drożdży i nie karmelizuje. Nie zrobimy z niego karmelu i nie zastąpi cukru w cieście drożdżowym. Natomiast inne ciasta, nawet bezy udają równie dobrze, jak z cukrem. Kremy i masy do tortów to jedne z najbardziej znanych „bomb kalorycznych”. Do nich też warto używać ksylitolu.

 

Pamiętajmy, że ksylitol jest silnie higroskopijny, więc trzeba go przechowywać w hermetycznych pojemnikach.
W internecie łatwo można znaleźć przepisy na potrawy słodzone ksylitolem. Warto jednak spróbować, przygotowując dania według tradycyjnych receptur, zamienić cukier na ksylitol. Zanim zabierzemy się do pieczenia i gotowania weźmy pod uwagę, że ksylitol jest nieco mniej słodki niż cukier. Stosując go, jako zamiennik trzeba dodać o 1/4 więcej ksylitolu niż podana w przepisie ilość dla cukru.

Trzymając ksylitol w domu, koniecznie uważajmy na psy. Bardzo zdrowy dla ludzi ksylitol dla nich jest śmiertelnie niebezpieczny. Nawet w małych ilościach może spowodować hipoglikemię i niewydolność wątroby.

 

Autor: Redakacja Bakalie.com