Konjak — cudowna roślina na pozbycie się zbędnych kilogramów

Bakalie.com

Konjak — dalekowschodnie dziwidło, wspaniałe przy odchudzaniu

Niezwykle oryginalna roślina

Dziwidło riviera określane także nazwami konjak, konjac lub amorfofalus pochodzi z Chin. Jest uprawiane również w Japonii i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Sama nazwa świadczy o tym, że jest to roślina nad wyraz oryginalna. To pokaźnych rozmiarów bylina, rozwijająca się długo - dojrzałość osiąga po 8-10 latach uprawy. Dziwidło wytwarza kwiatostan, przypominający lilię. To otoczona pochwą liściową, kolba kwiatowa o fallicznym kształcie. Stąd łacińska nazwa dziwidła Amophophallus konjacamorpho to „podobny”, phallus oznacza „penis”. Ponadto kwiatostan dziwidła wydziela obrzydliwy zapach psującego się mięsa. Częścią jadalną konjaku są bulwy, przypominające ziemniaki. Gotowaną bulwę dodaje się do wielu potraw, podobnie jak ziemniaki oraz wyrabia się z niej mąkę.

Dlaczego konjak jest tak dobry na odchudzanie?

Roślina składa się w 97 proc. z wody i w 3 proc. z błonnika roślinnego. Jest to szczególny rodzaj błonnika o nazwie glukomannan. Jest w stanie wchłonąć nawet stokrotnie więcej wody niż znany nam błonnik, występujący w zbożu czy warzywach. Nawet niewielka jego ilość zapewnia uczucie sytości i dlatego zalecany jest przy dietach odchudzających.

Ponadto konjak jest niskoenergetyczny — w 100 g makaronu jest zaledwie 6,4 kcal.

Jakie właściwości ma dziwidło riviera?

Przede wszystkim ma właściwości odchudzające, które zawdzięcza specyficznemu błonnikowi i śladowej ilości kalorii. Ponadto nie zawiera glutenu ani tłuszczów i niewielką ilość białka. W jego skład wchodzą też mikroelementy:

 • wapń,
 • żelazo,
 • fosfor,
 • miedź,
 • cynk

oraz witaminy A, E, D, B1, B6, B12, C i kwas foliowy.

W tradycyjnej medycynie azjatyckiej stosuje się bulwę dziwidła do celów leczniczych. Wpływa ona na:

 • prawidłowy metabolizm i trawienie,
 • usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu,
 • obniżenie poziomu triglicerydów oraz cholesterolu,
 • utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi,
 • właściwą pracę układu krwionośnego i oddechowego,
 • profilaktykę nowotworów płuc i okrężnicy.

W jakiej formie można spotkać konjak?

Gotowane bulwy, mąka konjac i makaron konjac to powszechne w Azji składniki potraw.

W Polsce najczęściej spotykaną w sprzedaży formą jest makaron shirataki. Można spotkać kilka jego rodzajów:

 • spaghetti idealne do włoskich potraw,
 • noodle, czyli cienkie niteczki, typowe dla chińskich zupek,
 • konjac fettuccine — długie wstążki,
 • uformowany w kształcie ryżu.

Dla osób, które wystrzegają się makaronów ze względu na kalorie lub zawartość glutenu, makaron konjak jest doskonałą alternatywą. Ma delikatny smak i wspaniale komponuje się z sosami i innymi dodatkami stosowanymi do tradycyjnych makaronów. Doskonale wchłania aromaty dodatków i przypraw. Można przygotowywać z niego zarówno dania na słodko, jak i słono. Dostępna jest również mąka konjak, która świetnie sprawdza się zamiast skrobi kukurydzianej lub mąki ziemniaczanej, jako zagęszczacz do sosów i innych potraw oraz na przykład do przygotowania budyniu.

Z błonnika glukomannan wytwarzany jest także suplement diety, wspomagający utratę masy ciała.

W Unii Europejskiej mąka z bulwy dziwidła jest stosowana jako dodatek do żywności o symbolu E 425.

Osoby, które cierpią na niedomagania układu trawiennego i mają kłopot z trawieniem pokarmów wysokobłonnikowych, powinny zachować ostrożność lub zrezygnować z konjaku. Należy również brać pod uwagę, że konjac wypełniając żołądek, opóźnia znacznie absorpcję leków.

Gdzie kupić konjak i jaka jest jego cena?

Obecnie uchodzi, za nowość i trudno dostać go w polskich supermarketach, ale jest dostępny w dobrych w sklepach z żywnością ekologiczną oraz w internecie.

Cena nie jest wysoka - 350 g makaronu kosztuje około 10,- zł. Mąka to już większy wydatek. Jej cena dochodzi do 20,- zł za 100 g. Suplementy diety to koszt w granicach 45,- do 55,- zł za 100 kapsułek.

Kosmetyczne zastosowanie konjaku — ekologiczna gąbka

Rewelacyjne, całkowicie naturalne gąbki powstają z mączki z bulw, zmieszanych z wodorotlenkiem wapnia Ca(OH)2 i wodą. W procesie produkcji są wypiekane i hartowane. Zawierają też domieszki węgla i różnych glinek, które wpływają na ich kolor i zastosowanie.

Ponieważ wytwarza się je z włókien naturalnych, nie tylko myją, ale też pielęgnują skórę. Zawierają m.in. żelazo i fosfor, miedź i cynk oraz witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. To sprawia, że gąbki konjac działają antybakteryjnie, tonizująco i oczyszczająco.

Ich stosowanie pomaga odpowiednio nawilżyć skórę i zapewnić jej odpowiednie pH. Są znakomite do pielęgnacji cery zanieczyszczonej, odświeżają cerę, pobudzają krążenie krwi. Mimo iż głęboko oczyszczają skórę, nie uszkadzają naskórka.


Opracowanie: Redakacja Bakalie.com

Przepisy