Kolacja dla zdrowego snu

Bakalie.com

Wszyscy wiemy jak ważny jest zdrowy sen. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy jak o niego zadbać. Stres, nienormowany czas pracy, czy zła dieta. To wszystko powoduje, że jakość naszego snu na tym traci, a przy tym cały organizm. My dziś postanowiliśmy napisać coś więcej o odpowiedniej diecie. Odżywiamy się nie tylko szybko, ale i niezdrowo. Jeśli chodzi o zachowanie wysokiej jakości snu szczególnie ważna jest kolacja. W związku z tym postanowiliśmy napisać nie tylko o tym co warto na nią przygotować, ale czego unikać.

Zdrowa kolacja – najważniejsze informacje

Kolacja powinna być spożyta nie później, niż dwie godziny przed snem. Bardzo ważna jest też regularność posiłków. Często jest tak, że w ciągu dnia jemy mało, natomiast wieczorem uzupełniamy „zapasy”, których nie zdążyliśmy nadgonić w ciągu dnia. To jest podstawowy błąd. W ten sposób obciążamy nasz organizm. Zatem znacznie lepiej jest zjeść pięć mniejszych posiłków, niż jedną, dużą kolacje. W druga stronę również nie należ działać. Nie powinno się zapominać o kolacji. Tyczy się To przede wszystkim osób, które pracują do późna, czy np. studentów przygotowujących się do sesji egzaminacyjnej. Zdrowy posiłek w tych przypadkach to pewnego rodzaju„paliwo” dające energię dla prawidłowej pracy mózgu. Głodne nie powinny zasypiać osoby zestresowane, gdyż jak się okazuje – głód potęguje stres.

Prawidłowa kolacja – czego unikać?

Przede wszystkim dań z restauracji typu fast food. Tego typu produkty w większości przypadków nie tylko zawierają sztuczne konserwanty, ale i zawierają najwięcej szkodliwego tłuszczu, który podnosi zły cholesterol. Ponadto zabronione są również słodko – słone przekąski i kolorowe, gazowane napoje. Odradza się również picie kawy, i czarnej herbaty, która poprzez zawartość teiny działa na organizm podobnie jak kofeina. Przed snem należy unikać również alkoholu. Ciekawa sytuacja jest z białkiem. Jak wiemy jest to podstawowy budulec naszych mięśni kości. Jego naturalne źródło znajdziemy w takich produktach jak: mleko, jogurt naturalny, jajka, sery, czy gotowane mięso. I choć w ciągu dnia powinniśmy dostarczać organizmowi produktów wysokobiałkowych to na wieczór lepiej tego nie robić. 

Co zatem zjeść?

Wieczorem najlepiej zdecydować się na produkty z odpowiednią zawartością błonnika. Jego naturalne źródło znajdziemy przede wszystkim w warzywach, owocach, a także ciemnym pełnoziarnistym pieczywie, czy płatkach owsianych. Zamiast wyżej wspomnianej czarnej herbaty warto wypić herbatę zieloną, która nie tylko doskonale reguluje procesy w układzie trawiennym, ale i redukuje stres, a przy tym odpowiednio zaparzona doskonale smakuje. Słodycze można zastąpić np. bakaliami (suszone śliwki, morele), jest to smaczna przekąska, a jednocześnie znacznie mniej kaloryczna.


Wypróbuj przykładowe przepisy na zdrową kolację:

Pieczarki faszerowane soczewicą (lub innymi składnikami).

Delikatnie pikantne warzywa z dzikim ryżem i pestkami dyni.

 Autor: Redakcja Bakalie.com