Kawy na świecie – czyli nasz ulubiony przysmak w różnych krajach

Bakalie.com

Kawa – jej smak kochamy wszyscy. Oczywiście, choć specjaliści alarmują, by nie spożywać jej w nadmiarze to jednak filiżanka dziennie z pewnością nikomu nie zaszkodzi. To co urzeka nas w kawie to nie tylko jej doskonały smak, ale i zapach. Produkowana od wieków - piją ją ludzie na całym świecie na wiele sposobów. Wydawać by się mogło, że na przestrzeni lat, (a nawet wieków) o kawie powiedziano już wszystko. Tymczasem my postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej nie tylko o najbardziej charakterystycznych dodatkach, ale i tradycjach związanych z piciem kawy.

10 najpopularniejszych kaw

Zanim o kawowych szczegółach krótko o tym, które są najpopularniejsze.

  • Espresso – czyli nie oznaczająca szybkość przygotowania, a wyrazistość, gdzie faktycznie ten rodzaj kawy to przede wszystkim dość mocna esencja do której dodaje się niewielką ilość wody. Podawana zwykle w małych filiżankach.

  • Cappuccino – w tym wypadku kawa espresso jest rozcieńczona z mlekiem. Najbardziej charakterystyczną cechą tej kawy jest gęsta pianka na samym wierzchu, często posypywana dodatkowo ziarenkami czekolady, lub kakao.

  • Latte – dwuwarstwowa kawa składająca się z połączenia espresso, na której górze mamy mleko w formie delikatnej pianki.

  • Latte macchiato – potocznie może być określana jako trzywarstwowa kawa, gdzie na dole mamy mleko, na środku mleko zmieszane z kawą espresso, a na samej górze mleko w formie pianki.

  • Mocha – w tym przypadku do espresso dodaje się czekoladę, a następnie gorące mleko i kładzie się bitą śmietanę.

  • Espresso dopio – jest to nic innego jak podwójne espresso.

  • Americano – espresso z podwójną porcją wrzątku.

  • Frappe – idealna na upalne dni. Jest to mocna kawa najczęściej zmiksowana z lodami.

  • Cafe au lite – tradycyjna kawa podana z mlekiem.

  • Cafe filtre – jest to kolejna kawa podawana w stylu amerykańskim, przygotowuje się ją w ekspresie, za pomocą różnych filtrów.

Wyżej wspomnianych dziesięć kawowych pozycji to tylko niektóre przykłady popularnych kaw. Bardzo często jako dodatek do nich używa się przypraw lub alkoholu. O tym jednak z czym ludzie piją kawę więcej poniżej.

Do klasycznych dodatków do kawy z pewnością zaliczymy mleko, cukier, czy śmietankę. Ponadto biorąc pod uwagę nieco lżejsze odmiany często i chętnie dodajemy zarówno czekoladę jak i kakao. W przypadku odważniejszych kaw zacznijmy od alkoholu, a tu mamy m.in. ajerkoniak, wino, czy rum. Bardzo częstym dodatkiem są również syropy smakowe – np. z aromatem czekoladowym, lub karmelowym. Do kawy coraz częściej dodajemy przypraw – i to dość ostrych. Wśród często stosowanych przypraw mamy: ostry kardamon, słodką wanilię, cynamon, goździki, imbir, czy pieprz, a także ostrą paprykę. Jak się okazuje kawa z przyprawami nie tylko doskonale rozgrzewa, ale i poprawia nastrój, w związku z tym może być doskonałym przysmakiem na zimowe dni. Wśród dodatków do kawy można wyróżnić również te mniej typowe. Do nich z pewnością zalicza się jajko, w tym wypadku chodzi o białko, które pozwala uzyskać puszystą piankę. Kolejna opcja to kawa z tonikiem, którą nie tylko można przygotować w domu, ale i coraz częściej spotykana jest w kawiarniach. Warto łączyć kawę z solą – dzięki temu pozbywamy się smaku goryczy. W Skandynawii kawę pije się również z dodatkiem sera. Jeszcze innym dodatkiem może być masło i olej – dla wielu kawa z dodatkiem tłuszczu to prawdziwy zastrzyk energii na cały dzień. Cytryna to dodatek, który doskonale sprawdza się w przypadku herbaty, jak się okazuje doskonale smakuje również z kawą. Wiele osób uwielbia również popijać kawę piwem.

Tradycje związane z piciem kawy

Dla wielu stolicą kawy są Włochy. Po pierwsze popularną espresso pije się na stojąco przy barze. Ponadto cappuccino pija się tam tylko rano. Zupełnie inaczej do tematu kawy podchodzi się w Turcji. Tam kawa traktowana jest jako napój dający energie na resztę dnia. Jeśli chodzi o smak to najpopularniejsza jest czarna i słodka, najczęściej podawana w małych filiżankach. We Francji z kolei kawa podawana jest w obszernych kubkach, głównie dlatego, że francuzi bardzo często maczają w niej croissanty. Konkretnych rytuałów związanych z kawą nie ma w Holandii, gdzie w kawiarniach najczęściej podawana jest zwyczajnie z ciasteczkiem. Na gorącej Kubie kawa jest idealnym pretekstem do wspólnych pogaduszek ze znajomymi. Po mieszkańcach Włoch największymi fanami kawy wydają się być Amerykanie – dla nich dzień bez kawy to dzień stracony. Co więcej najchętniej piją jej dość kaloryczną odmianę – z karmelem, śmietanką, lub syropem czekoladowym. Królami względem samych rytuałów związanych z piciem kawy wydają się być mieszkańcy Arabii Saudyjskiej. Ceremonia zaczyna się od całusa w policzek, następnie mieszkańcy siadają w pozycji „po turecku”. Pierwsi w kolejności dostają kawę najstarsi.

A jak wygląda picie kawy w Polsce? Pijemy ją i uwielbiamy w przeróżnych wariantach. Z jednej strony gwarantuje nam pobudzenie w ciągu dnia, z drugiej strony staje się doskonałym dodatkiem do towarzyskich spotkań.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy