Jaki filtr do opalania wybrać? Poznaj nasze wskazówki

Bakalie.com

Drogerie mają wiele produktów do opalania. Zawiłe informacje i niejasne skróty użyte na opakowaniach kosmetyków utrudniają nam wybór odpowiednego preparatu do opalania. Poznaj nasze wskazówki, jaki filtr do opalania wybrać.

 

Składniki przeciwsłonecznych dopuszczone do stosowania w preparatach przeciwsłonecznych obejmują zarówno substancje chemiczne, jak i fizyczne. Chemiczne składniki przeciwsłoneczne, takie jak PABA (kwas para-aminobenzoesowy) i cynamoniany, pochłaniają promienie UV i przekształcają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, podczas gdy fizyczne środki przeciwsłoneczne (takie jak cynk tlenek i dwutlenek tytanu) odchylają i rozpraszają promienie słoneczne, zanim wnikną w skórę. Oba typy substancji mogą być skuteczne i bezpieczne, jeśli są właściwie używane.


Pytanie brzmi, które składniki przeciwsłoneczne są dla Ciebie odpowiednie? Na przykład niemowlęta i małe dzieci mają inne potrzeby ochrony przed słońcem niż dorośli, podczas gdy filtry przeciwsłoneczne wykonane dla suchej skóry mogą nie odpowiadać osobom z trądzikiem młodzieńczym lub trądzikiem różowatym. Fizyczne środki przeciwsłoneczne tlenek cynku i dwutlenek tytanu są zazwyczaj lepiej tolerowane przez osoby o wrażliwej skórze i zazwyczaj można je znaleźć w filtrach przeciwsłonecznych dla niemowląt i dzieci. Pacjenci ze skórą lub schorzeniami skłonnymi do alergii, takimi jak trądzik lub trądzik różowaty, powinni unikać produktów zawierających konserwanty lub substancje zapachowe, a także produktów zawierających PABA. Osoby z sucha skórą mogą korzystać z nawilżających kremów przeciwsłonecznych, w których zawarta jest lanolina, oleje i silikony, takie jak dimetikon.

 

W pierwszej kolejności należy wybrać filtr przeciwsłoneczny z „szerokim spektrum” ochrony. Filtry przeciwsłoneczne powinny chroni

przed promieniowaniem UVA i UVB. Wszystkie produkty przeciwsłoneczne chronią przed promieniowaniem UVB, które są główną przyczyną oparzeń słonecznych i nowotworów skóry. Ale promienie UVA również przyczyniają się do raka skóry i przedwczesnego starzenia się. Tylko produkty, które przejdą określony test, mogą być oznaczone jako te o „szerokim spektrum” działania. Produkty muszą zawierać ostrzeżenie, że chronią tylko przed poparzeniem słonecznym, a nie przed rakiem skóry lub starzeniem się skóry.

Wybierając odpowiedni preparat do opalania należy zwrócić uwagę, czy preparat przeciwsłoneczny ma współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższy. Liczba SPF to poziom ochrony, jaką zapewnia filtr przeciwsłoneczny przed promieniowaniem UVB. Wyższe liczby SPF oznaczają większą ochronę, ale im wyższy poziom, tym mniejsza różnica procentowa pomiędzy nimi. Filtry przeciwsłoneczne SPF 15 odfiltrowują około 93% promieni UVB, podczas gdy filtry przeciwsłoneczne SPF 30 odfiltrowują około 97%, a filtry przeciwsłoneczne SPF 50 około 98%. Przy wyborze filtra należy zadać sobie pytanie na jaką ekspozycje na słońce będziemy narażanie. W przypadku przypadkowej ekspozycji na słońce - gdy jesteśmy na zewnątrz tylko przez kilka minut - współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszący 15 jest zazwyczaj wystarczający.

Żadne filtry przeciwsłoneczne nie są wodoodporne ani „odporne na pot”, a producenci nie mogą twierdzić, że tak jest. Jeśli etykieta produktu twierdzi, że jest wodoodporna, musi określić, czy trwa ona 40 minut lub 80 minut podczas pływania lub pocenia się. Aby uzyskać najlepsze wyniki, ponownie nakładaj krem ​​przeciwsłoneczny co najmniej co 2 godziny, a jeszcze częściej, jeśli pływasz lub pocisz się. Krem przeciwsłoneczny zwykle ściera się, gdy się osuszasz ręcznikiem , więc musisz go więcej nakładać.

 

 

Autor: mgr farm. Ewelina Drelich

Bibliografia:

American Cancer Society. Cancer Facts & Figures 2013

 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zielarskim iZielnik.pl.