Jak zachować zdrowy organizm

Bakalie.com

Nie tylko szata nas zdobi

Jesteśmy tym, co jemy i to dosłownie. Wystarczy zaobserwować w markecie czym wypełnione są kosze osób stojących w kolejce do kasy. Zadałam sobie ten trud i przyznaję, że byłam zszokowana. Nawet matki z małymi dziećmi nie miały litości dla rodzinnych żołądków. Myślałam, że chińskie zupki to już przeszłość, ale nie. Stojąca przede mną kobieta kupiła ich chyba ze 20 szt. Do tego chipsy w różnych smakach i kolorach, m.in. podobne do kawałków boczku, prażona kukurydza, czy też chrupki kukurydziane pakowane w wielkie worki foliowe, gotowe dania w słoikach, puszkach i oczywiście wszechobecna coca cola, a także napoje o smaku herbaty,  kolorowe napoje gazowane itp. Nawet gotowe gołąbki w słoiku i jakieś inne dania mięsne.

Przy mnie nikt nie kupił bakalii zamiast chipsów, owoców do spożycia na surowo lub na kompot, a warzywa na zupę były wyjątkiem. Smutnego obrazu dopełniały sylwetki kupujących. Młode, otyłe osoby i takież ich dzieci. Co z tego, że ubrani w markowe ciuchy, z makijażem kryjącym niezdrową cerę? Czy tak jest codziennie? Nie chciałabym uogólniać, bowiem rzadko robię zakupy w marketach, na co dzień korzystam z małych, osiedlowych sklepików i bazarku z żywnością od rolników. Rozumiem, że nie każdy ma taką możliwość, a i wygoda i złe nawyki przemawiają za kupnem żywności wysoko przetworzonej.

Wcześniej, czy później odczujemy skutki takiego odżywiania. Biblijna przypowieść mówi, że Bóg stworzył pokarm, a szatan kucharza. I to niestety, na nasze nieszczęście. Wszyscy lubimy jeść, ale jemy za dużo, za szybko, łączymy pokarmy w sposób utrudniający ich strawienie, za mało pijemy.  Objętość naszego żołądka to zaledwie dwie garście – przy czym połowę powinien stanowić pokarm stały, a ćwiartkę – płynny. Z większą ilością pokarmu nasz żołądek po prostu sobie nie radzi. Do tego białko (mięso, ryby, jajka, fasola, bób, orzechy, rosoły itp.) trawione jest od 2 do 4 godzin, a na strawienie węglowodanów (kasze, ziemniaki, miód, cukier, pieczywo itp.) żołądek potrzebuje zaledwie 20 do 40 minut.

Wszystko to, czego żołądek nie zdoła przetrawić odkłada się w różnych częściach naszego organizmu przez całe lata, powoli nas zatruwając. Namacalnymi tego objawami są przeróżne choroby, najczęściej spowodowane nadmiarem kwasu moczowego, a ten z kolei jest pochodną spożywania zbyt dużych ilości mięsa, wędlin i nabiału. Dopiero, gdy dopadnie nas choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatyzm, artretyzm, podagra, osteoporoza czy inna choroba, przychodzi refleksja, że warto byłoby zmienić swe nawyki żywieniowe. Czasem takie zalecenie można usłyszeć od lekarza. Warto zatem się zastanowić co zrobić, aby własne, jedno życie uczynić  zdrowszym.


Oczyścić organizm

Logiczne i uzasadnione jest codzienne mycie ciała. W ten sposób usuwany nagromadzony w ciągu dnia brud. Natomiast organizm nie jest w stanie pozbyć się całkowicie zalegających w jelitach kamieni kałowych ( u dorosłego człowieka może być ich od 8 do 15 kg), różnych złogów i toksyn. Aż 90% społeczeństwa na skutek nieprawidłowego żywienia, braku ruchu, nadmiaru leków (głównie antybiotyków) ma zwyrodniały układ pokarmowy i naruszoną mikroflorę. Trzeba zatem pomóc organizmowi w oczyszczeniu się ze zbędnego balastu.

Dostępna literatura podaje mnóstwo sposobów na oczyszczanie organizmu. Zacznijmy od jelita grubego, którego zanieczyszczenie objawia się zaparciami, wzdęciami brzucha, egzemami, wągrami, alergiami, ciemnym nalotem na zębach, nieprzyjemnym zapachem potu i skóry. Dr Michał Tombak proponuje oczyszczanie jelita grubego radykalną metodą (irygacje wodą zakwaszoną cytryną) oraz owocami. Kuracja owocowa jest niekłopotliwa i możliwa do przeprowadzenia w warunkach domowych przez każdego z nas.

Oto alternatywne przepisy:

1. Bakalie: 400 g suszonych śliwek, 200 g daktyli, 200 g moreli, 200 g fig. Owoce muszą być sparzone i dokładnie wysuszone. Wszystkie składniki zmielić i do powstałej masy dodać 200 g miodu. Dokładnie wymieszać. Przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce. Spożywać po 1 łyżce codziennie wieczorem, przed snem, dopóki nie skończymy całej masy. Kurację należy stosować co trzy miesiące.

2. 2 pomarańcze obrać ze skórki pozostawiając nieco albedo (biała część skórki zawiera Wit. B-9 czyli kwas foliowy, Wit. A oraz pomaga w przyswojeniu Wit. C z pomarańczy). Pomarańcze zjadać 2 godziny po ostatnim posiłku. Kurację stosować przez 14 dni.

3. Wieczorem do szklanki zsiadłego mleka włożyć 10 suszonych śliwek, odstawić na noc. Rano, na czczo wypić zsiadłe mleko i zjeść śliwki. Rano ponownie 10 suszonych śliwek zalać zsiadłym mlekiem i wypić oraz zjeść śliwki wieczorem. Czynność tę powtarzać przez 10 dni, a kurację stosować raz na 3 miesiące.
Uwaga, proces oczyszczania jelita ze złogów kałowych musi trochę potrwać, nie można go przyspieszać stosując np. środki przeczyszczające. Te leki odwadniają organizm i wypłukują  jedynie zawartość jelita, nie zmuszając mięśni do pracy. W konsekwencji może to prowadzić do atrofii tkanki mięśniowej jelita grubego. W ostateczności może też grozić zaparciami ( a z tą dolegliwością wiążą się żylaki odbytu).

Niestety, jeśli chcemy być zdrowi nie możemy poprzestać tylko na oczyszczeniu jelita grubego. Musimy zmienić swe nawyki żywieniowe – jeść nie przetworzoną żywność, unikać nabiału, mięsa i jego przetworów naszprycowanych środkami chemicznymi, czekolady, słodyczy, zjadać mniejsze porcje, nie łączyć węglowodanów z białkami, jeść dużo owoców i warzyw, których błonnik jest znakomitym wymiataczem niestrawionych resztek jedzenia. Dokładnie żuć w ustach każdą porcję jedzenia (co najmniej 35 razy). Nie popijać jedzenia. Zmniejszyć ilość kawy i herbaty. Pić zwykłą niegazowaną wodę mineralną lub świeżo wyciskane soki.  Zażywać więcej ruchu.
Jak się pozbyć nadmiaru kwasu moczowego

Na początku wspominałam do jakich chorób może doprowadzić nadmiar kwasu moczowego w organizmie. Za dr Tombakiem proponuję trzydniową kurację oczyszczającą, szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia narządów ruchu.  W czasie tej kuracji wolno jeść tylko pomarańcze lub grapefruity i wypijać 4 litry mieszanki soków według poniższego przepisu. Tę mieszankę soków należy sporządzać codziennie świeżą:

Wycisnąć sok z owoców, aby powstało: 900 g soku z grapefruitów, 900 g soku z pomarańcz, 200 g soku z cytryn. Wszystkie soki wymieszać z 2 litrami wody destylowanej. W ten sposób powstaje dzienna porcja 4 l płynu.

Rano na czczo rozpuścić łyżkę stołową gorzkiej soli w szklance ciepłej wody i wypić. Roztwór ten wypłukuje z organizmu zalegające toksyny, jednocześnie go odwadniając. Aby zrekompensować ubytek płynów należy w ciągu dnia wypić 4 litry wcześniej przygotowanego soku z wodą. Robimy to powoli, pijąc po 100 gram co pół godziny.  Ta mieszanka soków jest bardzo szybko wchłaniana przez organizm. Jeśli poczujemy głód, można zjeść pomarańcze albo grapefruity, ale nic ponad to.
Kurację powtarzamy drugiego i trzeciego dnia.

W czasie kuracji może wystąpić silne pocenie się, co jest normalnym zjawiskiem (wraz z potem wydalane są toksyny). U bardziej wrażliwych osób mogą wystąpić nudności, bóle głowy czy też osłabienie. Z tego względu kurację warto zaplanować przed weekendem. Każdego dnia kuracji wieczorem należy wypić zioła przeczyszczające, aby ułatwić wydalenie zalegających w jelicie grubym toksyn.

Czwartego i piątego dnia pić sok z jabłek i marchwi, lub mieszanki soków. Jeść tylko warzywa i owoce. Od szóstego dnia dietę można powoli urozmaicać wprowadzając kasze, jajka, ryby.
Aby kuracja była skuteczna, należy mieć na względzie wspomniane wyżej uwagi dotyczące zmian nawyków żywieniowych.

Zatem odrobina dobrej woli, przełamanie złych nawyków i wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania się, trochę więcej ruchu, a efekty przeprowadzonych kuracji będą z pewnością widoczne. Szczuplejsza sylwetka, na której każdy ciuch będzie wspaniale wyglądał i  zdrowa cera, która nie będzie wymagała pracowitego makijażu, uczynią nas szczęśliwszymi, a przede wszystkim zdrowszymi.

Autor: Redakcja Bakalie.com