Jak wybrać dobrą i zdrową czekoladę?

Bakalie.com

Czekolada jest przysmakiem wręcz kultowym, który poprawia nastrój i daje zastrzyk energii. Jednakże, jeśli chcemy naprawdę się nią cieszyć, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać taką, która będzie naprawdę dobrej jakości. Jedzenie czekolady, która smakuje jak kakaowa świeczka, to wątpliwa przyjemność.

Jak powstaje prawdziwa czekolada?

Produkcja klasycznej gorzkiej czekolady rozpoczyna się od prażenia ziaren kakaowca w temperaturze około 120-140૦C. Następnie ziarna są szybko chłodzone, co pozwala zachować ich specyficzny aromat. Uprażone i wystudzone ziarna są łuskane, a następnie dokładnie mielone na tzw. miazgę kakaową. Uformowana w duże bloki miazga leżakuje, najczęściej kilka miesięcy, po czym jest proszkowana, podgrzewana i dokładnie mieszana z masłem kakaowym i ewentualnie z cukrem tak, aby powstała odpowiednia konsystencja. Masa ta jest następnie konszowana, czyli ponownie schładzana i podgrzewana. Ten proces zapewnia odpowiedni połysk, kruchość i jednolitą strukturę. Masa czekoladowa po konszowaniu jest już gotowa do formowania.

Taka czekolada ma nie tylko wyborny smak, ale również wiele właściwości zdrowotnych. Proces produkcyjny czekolad mlecznych różni się od gorzkich tym, iż do przygotowywanej masy czekoladowej dodawane jest mleko płynne lub w proszku. Zmniejsza to procentowy udział kakao w finalnym produkcie.

Jaka powinna być dobra czekolada?

Na klasę czekolady ma wpływ jakość i pochodzenie ziaren kakaowca, od których zależą nuty smakowe oraz sposób produkcji. Prawdziwa ciemna czekolada to taka, która powstaje jedynie z dwóch lub trzech składników. Do wyprodukowania dobrej czekolady wystarczą ziarna kakaowca, tłuszcz kakaowy i ewentualnie cukier. Gorzkie czekolady powinny mieć minimum 70% kakao. Można spotkać takie, w których kakao stanowi nawet ponad 90%. Początkowo mogą wydawać się gorzkie, ale po pewnym czasie okazuje się, że ich smak przewyższa wszystkie inne rodzaje.

Lubiane głównie przez dzieci czekolady mleczne, mają na ogół o wiele mniej kakao, czyli około 30-40%. Niemniej jednak najlepsze są te, w których jego zawartość nie spada poniżej 50%. Dobra czekolada mleczna powinna mieć wyważone proporcje między mlekiem, kakao i cukrem.

Czekolady, których nie polecamy

Oferta rynkowa wyrobów czekoladowych jest ogromna. Niestety, wielu producentów w celu zmniejszenia kosztów, zamiast używać miazgi kakaowej, dodaje inne składniki. Czekolady, w których poziom kakao wynosi 20% i mniej to wyroby zawierające większe ilości cukru oraz dodatkowe substancje, które mają za zadanie „nadrobić” straty wynikające z braku wystarczającej ilości kakao.

W większości wyrobów czekoladowych znajdują najróżniejsze dodatki, takie jak:

 • tłuszcze utwardzone inne niż masło kakaowe;
 • E476, czyli emulgator i stabilizator otrzymywany z poliglicerolu i oleju rycynowego, który pozwala zmniejszyć ilość masła kakaowego i pominąć proces konszowania;
 • E322 lecytyna sojowa, która również jest emulgatorem, umożliwiającym zastąpienie masła kakaowego innymi, tańszymi tłuszczami roślinnymi;
 • agar i różnego rodzaju gumy;
 • cukier i rozmaite, sztuczne substancje słodzące;
 • aromaty — najczęściej syntetycznie wytwarzane substancje chemiczne.

A w nadziewanych czekoladach można spotkać:

 • sztuczne barwniki,
 • substancje utrzymujące wilgoć,
 • zagęszczacze (np. skrobia kukurydziana),
 • środki konserwujące.

W Polsce w latach osiemdziesiątych takie wyroby stanowiły tańszą alternatywę prawdziwej czekolady, ale przynajmniej nazywano je wyrobami czekoladopodbnymi, a nie czekoladą.

Jak rozpoznać czekoladę o wysokiej jakości?

Najważniejsze jest sprawdzenie, co zawiera produkt. Zasada, jaką należy się kierować, poszukując dobrej jakości czekolady, jest prosta — im mniej składników tym lepiej. Liczne, zbędne dodatki powodują, że ginie rzeczywisty smak czekolady i jej zdrowotne właściwości. Oczywiście takie dodatki, jak mleko w czekoladzie mlecznej, orzechy, bakalie czy nawet ostre przyprawy to dodatki smakowe niepogarszające jakości.

 

Drugim sposobem sprawdzenia jakości czekolady jest ocena organoleptyczna. Niestety, do tej weryfikacji musimy czekoladę kupić. Oto sposoby pozwalające ocenić czekoladę

 • oglądamy — czekolada musi być błyszcząca. Ciemna powinna mieć mahoniowy, ciemnobrązowy kolor, mleczna zaś jaśniejszy, ale nie za jasny;
 • słuchamy — jeśli dźwięk łamanej czekolady jest wyraźny i ostry, oznacza to, że jest to czekolada wysokiej jakości;
 • wąchamy — powinien być mocno wyczuwalny, nieprzytłumiony innymi aromatami, czekoladowy zapach;
 • smakujemy — dobra czekolada rozpuszcza się w ustach i ma aksamitną, gładką konsystencję. Powinna też nam smakować.

Dobra, oryginalna, przygotowana zgodnie z tradycyjną recepturą, czekolada ma największe właściwości zdrowotne. Zawiera bowiem najmniej cukru i tłuszczu, a ponadto dostarcza dużych ilości magnezu, wapnia, żelaza oraz antyoksydantów (w tym polifenoli).

Dlatego, mimo dużo wyższej ceny, warto wybierać jedynie dobrej jakości czekolady!

 

Autor: Redakacja Bakalie.com