Jak szybko przyśpieszyć metabolizm?

Bakalie.com

Zachowanie prawidłowej wagi wydaje się być sprawą prostą, lecz w wielu przypadkach wiąże się z długą listą wyrzeczeń i pracy nad sobą. Szczególnie w przypadku osób, które regularnie poddają się przeróżnym dietom, metabolizm w pewnej chwili odmawia posłuszeństwa i cały proces automatycznie spowalnia. Podobne problemy mają również kobiety w okresie menopauzy, osoby z problemami hormonalnymi i borykające się z innymi uciążliwymi dolegliwościami.

Prawidłowa praca naszego metabolizmu gwarantuje sukces w zachowaniu odpowiedniej wagi. Poniżej przedstawimy 7 produktów, które całkowicie naturalnie pomogą nam przyśpieszyć metabolizm, równocześnie zachowując zdrowie.

Dobre wybory żywieniowe to podstawa. To właśnie one w głównej mierze wspomagają, bądź spowalniają nasz metabolizm. 

Borówki

Antyoksydanty to obecnie bardzo modne słowo. Słyszymy je na każdym kroku, lecz czy w praktyce wiemy czym są? Stres oksydacyjny to bardzo szkodliwy proces chemiczny, zachodzący w naszym organizmie, którego produktem ubocznym są wolne rodniki. Wolne rodniki natomiast odpowiedzialne są nie tylko za szybkie starzenie się skóry, ale również za występowanie wielu, ciężkich chorób cywilizacyjnych. Duża ilość stresu oksydacyjnego utrudnia proces spalania tkanki tłuszczowej i bardzo często jest przyczyną otyłości.

Borówki amerykańskie, oraz nasze polskie jagody zawierają w składzie bardzo dużo antyoksydantów, które są zbawienne dla naszego organizmu, oraz dla prawidłowej pracy metabolizmu. Dlatego, jeśli zależy nam, aby przyspieszyć jego działanie, włączmy te pyszne owoce do codziennej diety. Możemy dodać je do porannej owsianki, zielonego koktajlu lub zwyczajnie przegryzać między posiłkami, traktując je jako zdrową przekąskę. Zamieniając słodycze na borówki, bardzo szybko zauważymy znaczącą różnicę. 

Migdały

Migdały to jedne z najzdrowszych orzechów świata. Są niezwykle bogate w składniki odżywcze, co sprawia, że zjadając ich nawet niewielką ilość, dostarczamy organizmowi sporą dawkę składników kluczowych dla zachowania zdrowia oraz zdrowych kalorii. Zdrowe kalorie to takie, które dodają nam energii do działania, równocześnie nie przyczyniając się do wzrostu wagi.

Migdały są również doskonałym źródłem witaminy E (silnego antyoksydantu) i błonnika pokarmowego ( sprawiającego, że czujemy się najedzeni przez dłuższy czas). Zawierają także zdrowe tłuszcze dzięki, którym zarówno nasza skóra jak i paznokcie są w doskonałej kondycji.

Badania wykazały, że jedzenie migdałów przyczynia się również do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Orzechy te zawierają dużą ilość białka, błonnika i zdrowych tłuszczy, dzięki którym przez dłuższy czas będziemy najedzeni i ograniczymy podjadanie. 

Siemię lniane

Siemię lniane to nasionka rośliny Plantago Ovata. Podobnie jak owies i pszenica, siemię lniane zawiera dużą ilość łatwo rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Zaletami wzbogacania diety w produkty bogate w błonnik pokarmowy są: szybsze ruchy jelit, które skutecznie zapobiegają pojawianiu się uciążliwych zaparć, usuwanie z organizmu zalegających toksyn, ochrona przed nowotworem okrężnicy ( dzięki zapewnieniu optymalnego poziomu pH w jelitach, zapobiegającego produkcji substancji kancerogennych) a także uczucie sytości na dłużej.

Dotychczas, siemię lniane wykorzystywane było przede wszystkim w leczeniu uciążliwych zaparć, jednakże niedawno naukowcy odkryli jego zbawienny wpływ na obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że wspomaga ono ochronę przed chorobami serca.

W jaki sposób włączyć siemię lniane do codziennej diety? Wystarczy dodawać je w niewielkiej ilości do porannej owsianki, koktajlu bądź naleśników. Ważne aby spożywając siemię lniane, pić dużo wody. To właśnie ona pomoże mu spęcznieć w jelitach, zapewniając nam uczucie sytości.

Szpinak

Zielone warzywa takie jak szpinak czy jarmuż uznawane są za najbogatsze, naturalne źródło składników odżywczych i witamin. Jedząc szpinak chronisz swój organizm przed osteoporozą, chorobami serca i chorobami cywilizacyjnymi. Zielone warzywa nie tylko dbają o naszą fizyczność. Równocześnie odpowiedzialne są za poprawę pamięci i koncentracji. Badania wykazały, że szpinak chroni mózg przed stresem oksydacyjnym a także zmniejsza efekt występowania zmian związanych z procesem starzenia.

Włączenie szpinaku do codziennej diety jest naprawdę proste. Można dodać do go do koktajlu, zupy, sałatki czy makaronu. Pamiętajmy jednak, że aby zachować najwięcej składników odżywczych pochodzących ze szpinaku warto jeść go na surowo. 

Płatki owsiane

Owsianka, to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych śniadań wszechczasów. I bardzo dobrze, gdyż jest niezwykle zdrowa. Oczywiście nie mówimy o gotowych, smakowych owsiankach, które możemy kupić w supermarketach. Ta opcja jest zupełnym przeciwieństwem zdrowej żywności. Zawiera bardzo dużo cukru i substancji smakowych, od których powinniśmy stronić, jeśli zależy nam na zachowaniu szczupłej sylwetki.

Zdrowa owsianka to posiłek przygotowany na bazie naturalnych płatków owsianych. Płatki owsiane są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który nie tylko obniża zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, ale także pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Płatki owsiane są bogate w składniki odżywcze oraz witaminę E, cynk, selen, miedź, żelazo, magnez i mangan. Są również świetnym źródłem białka.

Woda

Prawie 2/3 wagi naszego ciała to woda. Krew zawiera 83% wody, mięśnie 75%, mózg 74% a kości 22%. Dlatego też jeśli nie pijemy wystarczającej ilości płynów, cały nasz organizm na tym cierpi. Kilka szklanek dziennie, niesłodzonej wody mineralnej zwiększy poziom naszej energii, poprawi wydolność fizyczną i psychiczną organizmy, usunie zalegające toksyny, zachowa skórę gładką i lśniącą, przyspieszy proces odchudzania, zmniejszy bóle głowy i poprawi trawienie.

Picie dużej ilości wody jest kluczowe dla prawidłowej pracy naszego metabolizmu. Jeśli nie lubicie wody naturalnej, możecie wzbogacić jej smak dodając do szklanki sok z cytryny, liście mięty, imbir czy kilka owoców jagodowych.

Zielona herbata

Zielona herbata pochodzi z Chin. Bardzo szybko zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie, nie tylko ze względu na swój smak, ale i właściwości zdrowotne. Zielona herbata bogata jest w polifenole, antyoksydanty zapewniające zdrowie organizmu. Odpowiedzialne są one między innymi za zmniejszenie ryzyka chorób serca i nowotworów.

Zielona herbata jest także niezwykle pomocna w procesie odchudzania i oczyszczania organizmu z toksyn, gdyż posiada właściwości wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrze jest włączyć ją do codziennej diety i cieszyć się jej cudownym działaniem.


Autor: Redakcja Bakalie.com