Jak bezstresowo przygotować Święta Wielkanocne

Bakalie.com

Zaplanujmy

Jeśli mamy zamiar obchodzić Wielkanoc w naszym domu, najlepiej zacząć od rodzinnej burzy mózgów. Porozmawiajcie razem z dziećmi, ustalcie zakres przedświątecznych prac i wyznaczcie wspólnie obowiązki dla każdego członka rodziny. Kto i co posprząta? Jakie potrawy znajdą się na świątecznym stole? Na kogo możemy liczyć przy ich przygotowaniu? Co trzeba będzie kupić? Kiedy i gdzie zrobimy wspólne zakupy?

Z ustalonego wcześniej planu trudno będzie się domownikom wykręcić. Starajmy się zrobić jak najwięcej rzeczy z dużym wyprzedzeniem. Warto wszystko zapisać, a listę prac i terminów ich wykonania powiesić w widocznym miejscu i sukcesywnie wykreślać załatwione sprawy.

Sprzątanie

Świąteczne porządki to zwykle większy zakres czynności niż w przypadku cotygodniowego sprzątania. Nie popadajmy jednak w przesadę, jeśli na co dzień utrzymujemy porządek w domu, będzie tylko kilka dodatkowych, rzadko wykonywanych prac:

  • Gruntowne odkurzanie, czyli odkurzacz i ścierka. Pozbądźmy się kurzu z zakamarków, do których na co dzień nie docieramy;
  • Upranie zasłon i firanek;
  • Mycie okien i drzwi;
  • Czyszczenie podłogi i trzepanie dywanów — proponujemy zrobić to maksymalnie tydzień przed świętami;
  • W łazience przyda się umycie glazury i wyczyszczenie fug;
  • Kuchnia może okazać się największym wyzwaniem — kafelki, kuchenki, piekarnik, okap oraz naczynia i garnki wymagają usunięcia warstwy tłustego kurzu. Trzeba też przygotować lodówkę na świąteczne potrawy, pozbywając się niepotrzebnych, niezbyt świeżych produktów, rozmrażając ją i myjąc;
  • Z przedpokoju usuwamy nienoszone aktualnie okrycia i buty, by zrobić miejsce dla gości.

Każde z planowanych zajęć (może poza kuchnią) nie powinno zająć nam więcej niż jedno popołudnie. Dom będzie gotowy na przyjęcie gości.

Zakupy

Jeśli już zaplanowaliśmy jakie potrawy zaserwujemy, zróbmy listę zakupów. Spiszmy, potrzebne produkty i ilość, jaka będzie nam potrzebna. Policzmy, ile będziemy musieli wydać i trzymajmy się zaplanowanego budżetu. Nie dajmy się ponieść poczuciu, że kupiliśmy za mało, że trzeba jeszcze coś dodatkowego przygotować.

Oczywiście czeka nas kilka wypraw do sklepów, gdyż część możemy kupić dużo wcześniej, a takie jak pieczywo, masło, świeże warzywa i owoce najlepiej nabyć w przededniu Świąt.

Gotowanie

Można je także podzielić na etapy. Warto czasem być trochę mniej ambitnym i niektóre potrawy przygotować dużo wcześniej i zamrozić. Nadają się do takiego przechowania między innymi domowy pasztet, pierogi, zupy i potrawy z duszonych lub gotowanych warzyw.

Mięso do pieczenia można zamarynować i upiec trzy, cztery dni przed świętami, a śledzie, które poleżą w oleju, będą o wiele smaczniejsze. Warto też ugotować i ewentualnie ozdobić jajka. Wcześniej możemy też upiec serniki i kruche spody do mazurków. Jedynie drożdżową babę trzeba piec dopiero w sobotę, żeby nie miała czasu wyschnąć. Polewy, masy do ciast, tortów i mazurków także musimy zostawić na ostatni dzień przed Świętami. W piątek i sobotę trzeba też usmażyć lub upiec białą kiełbasę można też pokroić warzywa na sałatki i surówki i wstawić je do lodówki bez doprawiania sosami. Zorganizujmy wszystko tak, żeby w Wielką Niedzielę zostało nam jedynie podgrzanie, wstawienie mięsa do piekarnika, dressing do sałatek oraz rozłożenie wszystkiego na półmiskach i udekorowanie.

Stół

Sprawdźcie wcześniej, czy macie odpowiednią liczbę talerzy, sztućców, misek i półmisków. Jeśli długo Dobrze jest, na wszelki wypadek przygotować dwa, trzy obrusy. Potrzebne też będą serwetki i świąteczne przystrojenie stołu.

Z pewnością na środku powinien stanąć koszyczek ze święconką. Poza tym warto położyć obok talerzy gałązki bukszpanu lub bazie. Jeżeli znajdziemy czas, dobrze byłoby wykonać specjalne wielkanocne stroiki.

Ozdoby wielkanocne

Pisanki to nieodłączny symbol Wielkanocy. Jajka możemy ufarbować, gotując je w łupinach cebuli, soku z buraka, albo stosując kolorowe barwniki do jaj. Na pomalowanych jajkach można wyskrobać różne, ciekawe wzory.

Jest wiele innych pomysłów na zdobienie jajek. Można je oklejać kalkomaniami, włóczką, sznureczkiem albo pomalować pędzelkiem. Z wydmuszek łatwo jest zrobić wiszące na gałązkach ozdoby.

Skorupki jajek mogą też posłużyć jako malutkie wazoniki lub doniczki, w których zasiejemy rzeżuchę. Z wyhodowanej na talerzyku rzeżuchy można również zrobić stroik, ozdobiony małymi kurczaczkami, baziami i kolorowymi wiosennymi kwiatami.

Wszystko zależy od naszej kreatywności i upodobań.

Najważniejsza jest jednak atmosfera. Nie musimy być perfekcyjną panią domu, żeby przygotować Święta, które dla wszystkich domowników i gości będą radosne i szczęśliwe. Życzymy wam tego z całego serca.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy