Historia walentynek, czyli dlaczego Św. Walenty został patronem zakochanych?

Bakalie.com

Walentynki to święto zakochanych. Są obchodzone 14 lutego w wielu krajach świata. Ludzie obdarowują prezentami tych, których kochają. Niektórzy spędzają wieczór na romantycznej kolacji, inni właśnie w walentynki decydują się prosić o rękę swoją wybrankę. Tego dnia wysyłanych jest około miliarda kartek z życzeniami, sprzedaje się mnóstwo kwiatów i pudełek z czekoladkami.

Historia Walentynek

Według podań Św. Walenty był biskupem Umbrii i kapłanem w Rzymie. W tym czasie rządy sprawował cesarz Klaudiusz II Gocki, który miał problemy z werbowaniem żołnierzy do swojej armii. Uznał, że powodem trudności była niechęć mężczyzn do opuszczania swoich żon i, aby młodzi ludzie pozostali w stanie kawalerskim, wprowadził zakaz zawierania małżeństw. Biskup Walenty nie podporządkował się temu zakazowi i nadal udzielał sakramentów małżeństwa. Za przeciwstawienie się dekretowi 14 lutego 269 r. został pojmany, pobity i ścięty.

Potwierdzone fakty są jednak nieco inne. Święty Walenty został ścięty w czasie rzymskich prześladowań chrześcijan, a święto zakochanych ma swój początek w rzymskim festiwalu Lupercalia, który odbywał się w połowie lutego. Radośnie obchodzono wtedy nadejście wiosny, któremu towarzyszył rytuał płodności. Pod koniec V wieku, kiedy Rzym stał się państwem chrześcijańskim papież Gelasius zastąpił Lupercalię katolickim świętem ku czci Walentego.

Jako pierwszy Św. Walentego z romantyczną miłością połączył średniowieczny poeta Chaucer. Był to początek rytuału wyrażania miłości i podziwu do ukochanej osoby, a data 14 lutego stała się dniem, kiedy na spotkaniach czytano wiersze i śpiewano pieśni miłosne oraz grano we flirty. Obyczaj ten rozprzestrzenił się w całej Europie.

W Polsce świętowanie walentynek zaczęło się dopiero w latach 90. Dziś, mimo początkowej niechęci, zdobywa coraz więcej zwolenników.

Jak obecnie obchodzi się walentynki?

W niektórych krajach walentynki są traktowane, jako dzień wyrażania miłości między członkami rodziny i przyjaciółmi, a prezenty otrzymują głównie dzieci. Najczęściej jednak walentynki są kojarzone z romantyczną miłością i milionami kart walentynkowych wysyłanymi każdego roku. Bliscy obdarowywani są kwiatami i słodyczami, a pary spędzają ze sobą wyjątkowy czas.

Wielu zakochanych spotyka się na szczególnych kolacjach z potrawami przystrojonymi w symbole miłości — serca, kwiaty czy amorki. Niektórzy wybierają się w romantyczne podróże, aby z dala od codzienności spędzić ze sobą niezapomniane chwile. Wielu kawalerów decyduje się na oświadczyny właśnie w walentynki. Kwiaty, serduszka, czekoladki i inne słodycze to nieodłączne atrybuty tego święta.

Co można zaserwować na walentynkową kolację?

Walentynki to okazja, aby, delektować się ulubionymi potrawami i cieszyć wspólnie spędzonym wieczorem.

Romantyczna kolacja wymaga odpowiedniej oprawy, odświętnego przygotowania stołu, świec, butelki dobrego wina i nastrojowej muzyki. Powinno być ładnie i smacznie.Warto postarać się, aby składniki dań zawierały afrodyzjaki! Dobrze jest zacząć od lekkiej przystawki, która pobudzi apetyt na przykład: sałatka z awokado i krewetek czy zupa-krem z selera. Wszystko powinno być dobrze przyprawione i ostre.

Po przystawkach czas na wykwintne drugie danie. Bardzo dobrze sprawdzą się ryby oraz różne, duszone lub pieczone, potrawy z drobiu.Zwieńczeniem kolacji będzie oczywiście deser, w którym nie powinno zabraknąć czekolady, orzechów bakalii oraz owoców, z których polecane są szczególnie arbuzy, banany i truskawki. Można je podać na przykład z lodami lub w formie sałatki.

Wybór prezentu walentynkowego powinien być dobrze przemyślany?

Jeśli wieczór ma być niezapomniany, do życzeń szczęścia konieczny jest prezent, najlepiej o charakterze sentymentalnym. Na przykład kolaż ze wspólnymi zdjęciami, czy piękna kartka z romantycznym wierszem. Jeśli zamierzamy coś kupić, to warto pomyśleć o tym, co drugą połowę ucieszy najbardziej. Mogą to być różne gadżety z imieniem lub inicjałami ukochanej osoby, płyta z ulubioną muzyką, kurs tańca, czy nawet wykupiony rejs żaglowcem. Wszystko zależy od wiedzy, wyobraźni i zasobności portfela.

Najważniejsze jest jednak, aby walentynki świętowali ci, którzy chcą je obchodzić i żeby ten dzień był radosny. A jeśli akurat nie masz partnera, to pamiętaj, że 15 lutego jest dniem singla i możesz sobie zafundować niepowtarzalny wieczór i zrobić prezent.

Walentynkowe ciekawostki

  • W Walii mężczyźni ofiarowują wybrankom łyżki z wyrzeźbionymi symbolami, przedstawiającymi ich oczekiwania;
  • Południowi Koreańczycy świętują 14 dzień każdego miesiąca. Dni te mają swoje nazwy i dotyczą różnych aspektów miłości;
  • Firma Durex poinformowała, że w walentynki sprzedaż prezerwatyw wzrasta o 25%;
  • Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wolą otrzymywać czekoladę niż kwiaty;
  • W 2011 roku, żeby położyć kres inwazji zachodniej cywilizacji w świecie islamu, w całym Iranie zakazano wszelkich obchodów związanych z walentynkami.

 

Koniecznie wypróbujcie naszych przepisów !

Bakaliowe spaghetti z krewetkami

Walentynkowa gorąca czekolada z malinami na winie

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy