Herbata w Argentynie

Bakalie.com

Kraj ten słynie z produkcji, dobrze wszystkim znanej Yerba Mate. Legenda mówi, że Boginie Księżyca i Chmury postanowiły zwiedzić Ziemię. Na swej drodze spotkały jednak jaguara, który chciał je zabić. Uratował je starzec, który w podzięce za swój czyn otrzymał od nich nową roślinę. I w ten oto sposób herbata ta pojawiła się na ziemi.

 

W Europie Yerba mate pojawiła się w wieku XVI dzięki hiszpańskim kolonizatorom. Marynarze odkryli, że jej regularne picie chroni ich skutecznie przed szkorbutem. Jezuici rozpoczęli uprawę ostrokrzewu w swych posiadłościach w Ameryce. Nie było to łatwym zadaniem, ponieważ nasiona nie chciały kiełkować w ziemi. Mnisi odkryli jednak sekret i założyli pierwsze plantacje oraz zatrudnili lokalnych Indian do pielęgnacji oraz zbiorów. Okazało się, że karmili nasionami kury, które w ich przewodach pokarmowych ulegały zmiękczeniu. Pola „obsiewane” były kurzymi odchodami. Szybko okazało się, że sprzedaż yerby przynosi ogromne zyski. Fakt ten przyczynił się w znacznym stopniu do likwidacji zakonów i wygnania mnichów z tych terenów.

 

Rozgorzał spór o opuszczone ziemie. W walce wzięły udział Brazylia, Argentyna, Urugwaj oraz Paragwaj. Konflikt spowodował, że ziemie te zostały opuszczone przez Indian, a wojna pochłonęła blisko 2 miliony ofiar. W ostatecznym rozrachunku tereny te przypadły Argentynie.

 

W chwili obecnej szacuje się, że rocznie produkuje się blisko 300 000 ton Yerba Mate. Ostrokrzew, z którego pozyskuje się herbatę nadal jest dość trudny w uprawie i nie pozwala się całkowicie „udomowić”. Botanicy odkryli aż 180 odmian rośliny.

 

Swój wkład w rozwój plantacji w Argentynie wnieśli również Polacy. Emigrując z kraju popadali na obczyźnie w straszną biedę. Ich zła sytuacja zmusiła ich do uprawy ziemi. Okazało się, że w ten właśnie sposób dorobili się oni pokaźnych majątków. Najbardziej znana jest rodzina Szychowskich.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy