Herbata półfermentowana

Bakalie.com

Każdego dnia, na całym świecie, miliony ludzi pije przeróżne odmiany herbat, zaczynając od klasycznej czarnej herbaty, poprzez ziołowe napary, czerwone, zielone, białe, czy też pełne smaku herbaty owocowe. Warto wspomnieć o tym, iż herbata jest drugim po wodzie płynem spożywanym na całym świecie. Herbata powstaje z rośliny zwanej Camellia, która rodzi liście i pąki, potrzebne do wytworzenia napoju herbacianego. Jest wiele rodzajów, gatunków i mieszanek herbat, dostępnych na światowym rynku. Według najbardziej podstawowego podziału, wyróżnia się czarne, białe, zielone i czerwone herbaty, które zyskały miano półfermentowanych.

Zbiory herbaty

Zbiory tej herbaty, uzyskuje się w przeciągu trzech, pięciu lat od jej zasadzenia. Ku zaskoczeniu roślina ta jest niezwykle wrażliwa, dlatego też potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Nie lubi niskich temperatur ale za to lubi dużo opadów. Jej owoce zbierają ludzie, nie maszyny. Zebrane herbaciane owoce, przechodzą zróżnicowany procesy produkcji, zależny od regionu uprawy. Opisując herbaty, należy wspomnieć o ich leczniczych właściwościach. Herbaciany napar zawiera garbniki, teinę, pektyny i wiele innych bogactw, które pomagają niemal na wszystkie, możliwe dolegliwości.

Przeznaczenie herbaty

Herbata wspomaga pracę układu pokarmowego, jest pomocna w walce z wrzodami żołądka, ma korzystny wpływ na samopoczucie, mobilizuje do działania, wspomaga pracę mózgu, ma działanie antydepresyjne. Świetnie sprawdzi się w czasie przeziębienia, stanu zapalnego, czy bólu, ponieważ ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe. Przyczynia się także do zmniejszania ryzyka związanego z chorobami serca, udarem mózgu, miażdżycą, oraz sprawdza się w dietach: cukrzycowej i odchudzającej. Pomocna w cierpieniu jakim jest ból stawów, czy reumatyzm. Herbatę wykorzystuje się także w kosmetologii, gdyż jest ona składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych, między innymi kremów i balsamów.

Autror: Redakcja Bakalie.com