Herbaciana podróż po Indiach

Bakalie.com

Rozwój przemysłu herbacianego miał miejsce dopiero po zaprzestaniu monopolu na tym rynku przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską. Rozrastająca się konkurencja sprawiła, że roślinę tą zaczęto uprawiać także w Indiach.

Uprawa herbaty w tym kraju odbywa się w większości w dwóch regionach: Darjeeling oraz Assam. Głównie pozyskuje się tam herbaty czarne, lecz można również odnotować niewielki odsetek odmiany zielonej i białej.

Darjeeling

Darjeeling słynie z niezwykłych smaków herbat- nazywane są „szampanami”. Z uwagi na wyjątkową jakość pozyskiwanego surowca, zaleca się aby degustacja napoju pochodzącego z tego regionu odbywała się przy odpowiedniej oprawie. Niektóre z herbat bowiem posiadają nuty winogronowe, inne zaś migdałowe czy kwiatowe. Smak ściśle zależy od okresu, w którym zbierane są liście. Zbiory pochodzące z okresu jesiennego cechują się niezwykłą wyrazistością, można wyczuć w nich smak wina.

Assam

Assam położony jest w dolinie Brahmaputry. Cechą charakterystyczną tego regionu jest duża suma opadów w ciągu całego roku. Plantacje są usytuowane głównie powyżej 1500 m n.p.m. Dzięki wysokiej temperaturze i wilgotności istnieją tam doskonałe warunki do uprawy herbaty. Pierwsze zbiory trwają od marca aż do początku maja, drugie natomiast od czerwca do września. Herbaty z tego regionu są intensywne oraz posiadają znaczną esencjonalność. Odmiana Camelia assamica ma w swym składzie największą ilość teiny. Nazwa herbat związana jest z nazwą plantacji, z której pochodzi. Do bardziej znanych można zaliczyć: Jamirah, Silonibari, Halmari, Tara. Herbaty z Assamu posiadają swoje logo, którym jest postać nosorożca zamieszkującego doliny Brahmaputry. Szacuje się, że w rejonie tym istnieje aż 500 upraw.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

 

 

 

Przepisy