Doskonały duet czekolady i mięty

Bakalie.com

Ten, kto wymyślił kompozycję czekolady z miętą, zaskarbił sobie wdzięczność wielu miłośników słodyczy. Co prawda, niektórym to połączenie niespecjalnie pasuje, niemniej jednak wysokiej klasy czekolady o miętowym smaku mają szerokie grono wielbicieli.

Dużo zależy od jakości, gdyż wysokiej klasy czekolada i dobrze dobrane proporcje są podstawą dobrego smaku. Aromat mięty, który przywodzi na myśl smak świeżych listków, nadaje wyjątkowego charakteru takiemu zestawieniu.

Tradycyjny smak czekolady z aromatem mięty

Jedni wolą czekoladę w wersji klasycznej, uważając, że jej smak jest najwykwintniejszy. Obecnie powstaje jednak wiele czekolad, urozmaicanych smakiem i zapachem rozmaitych dodatków. Mogą to być orzechy, bakalie, a także aromatyczne domieszki, które potrafią nie tylko wzbogacić, ale i wzmocnić smak czekolady. Masę czekoladową komponuje się z wieloma najróżniejszymi wonnymi składnikami. Można spotkać skórkę pomarańczową, berberys, lawendę, rozmaryn, a nawet pieprz lub chili.

Wielu miłośników słodyczy uważa, że z czekoladą najbardziej harmonizuje smak i aromat mięty. Kompozycje mięty z czekoladą można spotkać w wielu słodyczach, takich jak cukierki, ciastka, czy lody. Ponadto w wielu kosmetykach także stosuje się połączone zapachy mięty i czekolady.

Wszystkie właściwości czekolady i mięty

Czekolada chroni przed wieloma chorobami, stymuluje układ odpornościowy i poprawia nastrój. Warto jednak pamiętać, że czekolada to słodki narkotyk, od którego można się uzależnić, a jej kaloryczność (100 gram czekolady ma od ok. 530 do 580 kcal) powoduje, że powinniśmy zachować umiar w korzystaniu z jej odżywczych i zdrowotnych właściwości.

Dodatek mięty, która działa na procesy trawienne, ma właściwości przeciwbakteryjne, a także sprzyja odchudzaniu, więc lekko niweluje działanie niebezpiecznej bomby kalorycznej, jaką jest czekolada.

Jakie mamy czekolady o miętowym smaku?

Wśród czekolad z dodatkiem mięty można wyróżnić dwa rodzaje — takie, które zawierają ją w masie czekoladowej oraz wypełnione nadzieniem o smaku mięty.

Czekolada miętowa jest popularną odmianą aromatyzowanej czekolady, którą otrzymuje się poprzez dodanie mięty, najczęściej w formie zapachowych olejków. W zależności od rodzaju czekolady oraz ilości dodanej mięty, jej aromat może być bardzo delikatny lub wręcz dominujący. Podstawowym składnikiem bywa zarówno gorzka, mleczna, jak i biała czekolada. Dzięki temu miętowa czekolada nie ma jednego specyficznego smaku, każda kombinacja może być wyjątkowa, a wszystkie mają orzeźwiający charakter.

Czekolada z miętowym nadzieniem powstaje z masy czekoladowej, wypełnionej stałymi, półpłynnymi lub płynnymi masami zawierającymi syrop, lub aromat miętowy:

 • stałe — grylażowe najczęściej zawierają orzechy, które uzupełnia się dodatkiem aromatu miętowego;
 • półpłynne wytwarzane są na bazie pomady wodnej, śmietankowej lub mlecznej z dodatkiem mięty;
 • płynne są to zwykle nadzienia tworzone na bazie likieru miętowego.

Gorąca miętowa czekolada do picia

Nie ma lepszego sposobu na poprawę humoru w ponury dzień niż czekolada na gorąco. Domieszka mięty idealnie podkręca jej słodki smak. Robi się ją z gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady. To rozgrzewający, prosty do wykonania napój.

Składniki:

 • tabliczka gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady,
 • szklanka mleka,
 • 2 gałązki świeżej mięty (listki i gałązki),
 • 1 łyżka rozpuszczalnego kakao,
 • bita śmietana do dekoracji.

Przygotowanie:

Do mleka wrzucić pogniecione, całe gałązki mięty. Podgrzewać mleko aż do zagotowania, rozgniatając delikatnie miętę tak, aby wycisnąć możliwie najwięcej soku. Wyjąć gałązki mięty i dodać połamane kawałki czekolady oraz kakao. Mieszać do rozpuszczenia i przelać napój do filiżanek. Na wierzchu udekorować bitą śmietaną.

Czekoladki z miętowym nadzieniem

Aby cieszyć się smakiem miętowych czekoladek, nie musimy kupować ich w sklepie. Zrobione własnoręcznie, będą nie tylko smaczne, ale także dadzą nam pewność, że nie zawierają żadnych sztucznych dodatków.

Składniki:

 • 2 gorzkie czekolady (200 g), dobre gatunkowo, najlepiej o zawartości 70% kakao,
 • pół tabliczki białej czekolady (50 g),
 • 75 ml śmietanki 30% lub 36%,
 • pęczek świeżej mięty.

Autor : Bakalie.com

Przygotowanie:

Jedną tabliczkę gorzkiej czekolady drobno posiekać i rozpuścić w kąpieli wodnej. Wlać do silikonowych foremek do pralinek i poruszać nimi tak, aby czekolada pokryła dno oraz boki. Pozostawić do ostygnięcia.

W tym czasie gałązki mięty podgrzać w śmietance. Wyjąć miętę, a do śmietanki wrzucić drugą, drobno posiekaną gorzką czekoladę i mieszać aż się rozpuści. Przestudzoną masę wlać do foremek pokrytych czekoladą, zostawiając trochę miejsca. Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i uzupełnić foremki, tworząc w ten sposób spód czekoladek. Pozostawić do ostygnięcia. Studzonych czekoladek nie należy wkładać do lodówki, gdyż tracą połysk. Gotowe czekoladki delikatnie wyjąć z foremek.