Czereśnie owoce lata

Bakalie.com

Czereśnie to owoce, które najprawdopodobniej lubią wszyscy. To owce, które każdemu kojarzą się z latem i zjadanie ich sprawia frajdę wszystkim. Dzieciom bo mają zabawę plując pestkami i mamom, które cieszą się, że przez taką zabawę dostarczają swoim dzieciom dużo witamin

 

Kilka słów o czereśni

Czereśnie to owoce sezonowe i możemy nimi cieszyć się bardzo krótko, a szkoda. Apetycznie wyglądają, cudownie pachną, rewelacyjnie smakują, znakomicie orzeźwiają, a mało tego posiadają właściwości lecznicze. Czereśnie zawierają w swoim składzie bardzo duże ilości witamin C, A, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12) i soli mineralnych. Znajdziemy w nich potas, fosfor, wapń, magnez, siarka, chlor, sód, cynk, mangan, żelazo, miedź, czy jod.

Cudowne moce lecznicze schowane w czereśniach

  • Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Polecane są osobom z dną moczanową i tym, którzy chcą się jej ustrzec – jedzenie czereśni zmniejsza ilość kwasu moczowego we krwi. Kuracje czereśniowe odtruwają nie tylko jelita, lecz także żyły, tętnice i stawy ze złogów.
  • Owoce te są zasadotwórcze i odkwaszają organizm, doprowadzając go do równowagi kwasowo zasadowej. Regulują też apetyt, dlatego dobrze jest zachęcać do ich jedzenia dzieci-niejadki.
  • Kuracja czereśniowa wpływa na utratę wagi, nie zmniejszając przy tym wydolności organizmu. Czereśnie są niskokaloryczne, 100 g owoców to tylko około 50-60 kcal. Niska zawartość sacharozy sprawia, że mogą je jadać cukrzycy i osoby obawiające się utyć.
  • Idealnie regulują żołądek, usuwają fermentację gnilną, usuwają zalegające toksyny z organizmu i regulują poziom płynów. Dzięki tej właściwości powinny być spożywane przez osoby mające zaburzenia przewodu pokarmowego nawet do kilograma dziennie. Garbniki hamują procesy zapalne w śluzówkach dróg pokarmowych.
  • Usprawniają perystaltykę jelit i przyspieszają tempo trawienia, a także przyspieszają usuwanie produktów przemiany materii, zmniejszają zaparcia i działają lekko przeczyszczająco.
  • Oddziałują korzystnie na stany zapalne dróg moczowych i żółciowych, jak również przy kamieniach i piasku w nerkach oraz pęcherzu moczowym.
  • Poprawiają krążenie, pomagają przy dolegliwościach serca i wątroby. Odmiany czerwone szczególnie wskazane są dla osób cierpiących na nadciśnienie. Dieta czereśniowa może znacznie je obniżyć i znormalizować. Potas przyczynia się do usuwania z organizmu nadmiaru soli, dlatego te owoce korzystnie wpływają na układ krążenia.
  • Żelazo, wapń, fosfor i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia się tkanki kostnej, zębów oraz są czynnikami wpływającymi krwiotwórczo, co ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży i małych dzieci. By wykorzystać je najlepiej i wzmocnić dziąsła oraz zęby należy owoce wolno i powoli żuć, wtedy składniki lecznicze zostaną wchłonięte bezpośrednio przez błony śluzowe jamy ustnej.
  • Mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe dzięki zawartych w nich silnym barwnikom zaliczanym do grupy antocyjanów. Ponadto mają doskonały wpływ na wzrok – wzmacniając naczynia krwionośne gałki ocznej, a także stymulując wydzielanie rodopsyny – substancji odpowiedzialnej za lepsze widzenie po zmroku.
  • W czereśniach jest więcej jodu niż w rybach. Porcja czereśni dostarcza dużej dawki jodu (274 mg w 100 g), którego te smaczne owoce mają więcej niż dorsz i wiele innych ryb morskich. Jod wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii i wzrost u dzieci. Jod pozytywnie wpływa na czynności tarczycy i jest dobrym środkiem profilaktycznym przeciwko chorobie Basedowa.
  • W czereśniach są witaminy z grupy B, a przede wszystkim witamina B5, wspomagająca leczenie artretyzmu. Artretyzm dotyka zwykle osoby z niedoborem witaminy B5, który czereśnie są w stanie uzupełnić. Dlatego właśnie czereśnie poleca się osobom cierpiącym na opuchnięcia i zniekształcenia stawów. Jeden posiłek zastąpiony przez ½ kg czereśni oraz popijanie soku z pomidorów i krótko zagotowanych drożdży wspomaga leczenie. Ustępują obrzęki, bóle ramion, kolan, dużego palca u nogi, niezależnie od wieku.
  • Jedz czereśnie, aby być pięknym i młodym. Systematyczne ich jedzenie sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i jędrna. Mają właściwości pobudzające wzrost cebulek włosowych i odmładzające tkanki. Dzięki obecności bioflawonoidów czereśnie, zwłaszcza czerwone, są zaliczane do świetnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i dzięki temu spowalniają procesy starzenia się skóry, a cera staje się wyraźnie młodsza i świetlista. Światowi dietetycy donoszą, że wystarczy przez miesiąc jeść zaledwie dwie porcje czereśni (każda po ok. 25 dag), żeby zauważyć ich korzystny wpływ na urodę.

 

Jemy czereśnie

Pamiętajmy, że czereśni jak i innych owoców pestkowych, nie należy spożywać na czczo, ani tym bardziej popijać ich surową wodą. Takie zachowanie powoduje ból brzucha, a także biegunkę. Nie wielu z nas wie, że czereśni nie powinno się jadać także przed posiłkami, które w swoim składzie zawierają mięso. Dlaczego? Dlatego, że utrudniają trawienie zawartego w nich białka. Osoby, które mają problemy z układem pokarmowym powinny jeść czereśnie lekko obgotowane. Powoduje to, że są lepiej strawne, a nie tracą nic na swoich wartościach odżywczych.

Kuracja czereśniowa

Codzienne jedzenie czereśni to znakomita kuracja wzmacniająca i oczyszczająca z toksyn organizm Jak ją przeprowadzić ? Należy zamiast jednego z posiłków, zjadać przed okres 2-3 tygodni, a najlepiej przez cały sezon, kiedy występują czereśnie, od 30-50 dkg owoców. Jeśli taka dawka nie zaspokoi naszego głodu, możemy ją zwiększyć.

Żeby nie było tak czereśniowo...

W czereśniach trafiamy czasem na larwy muchy nasionnicy trześniówki. Nie ma ich we wczesnych odmianach z początku czerwca ani w wielkoowocowych z przełomu lipca i sierpnia. Wtedy „robaki” wychodzą z owoców, by zagrzebać się w ziemi. Występują zaś w żółtych i czerwonych czereśniach dojrzewających w lipcu. Jeśli na nie natrafimy, nie wyrzucajmy wszystkich czereśni do kosza. By się ich pozbyć, można zalać owoce na parę minut zimną wodą – larwy wyjdą z nich i opadną na dno naczynia.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com