Czekoladowe Rekordy Guinnessa

Bakalie.com

Wszyscy uwielbiamy czekoladę. Nie ma co ukrywać, to jeden z najlepszych wynalazków człowieka. Ekspresowo poprawia nastrój, dodaje energii a jak trzeba również parę kilogramów w gratisie. Możemy ją kupić prawie pod każdą postacią. Z orzechami, bakaliami, nadziewaną słodkimi kremami czy też w formie sycącego, gorącego napoju. Jednak istnieją osoby, dla których jedzenie czekolady to zdecydowanie zbyt mało. Dlatego też dzięki nim, dziś możemy cieszyć się niesamowitymi rekordami Guinnessa, właśnie z wykorzystaniem czekolady.  

Największa czekolada

Rekord ten pobiła słynąca z produkcji czekolady, angielska firma Thorntons. Udało im się to uzyskać w 2011 roku, kiedy to wyprodukowali olbrzymią tabliczkę czekolady. Nie chodziło jedynie o bicie rekordów. Firma Thorntons w ten sposób świętowała również setną rocznicę powstania. 

Jeśli chodzi o samą tabliczkę czekolady, to jej bok mierzył aż 4 metry, ważyła tyle co dwa pokaźne słonie, czyli około 6 ton i zawierała w sobie jedynie 29 milionów kalorii. 

Najdroższy czekoladowy deser

Najdroższy czekoladowy deser świata został przygotowany w restauracji Serendipity 3 w Nowym Yorku, 7 listopada 2007r. Dodano go do menu restauracji i wyceniono na bagatela 25 000 dolarów. W skład deseru wchodziło 28 mieszanek najdroższego kakao świata a także luksusowe dodatki od domu jubilerskiego Euphoria. Czekoladowy deser ozdobiony był 5 gramami jadalnego 23- karatowego złota i podawany w kielichu wyłożonym jadalnym złotem. Podstawą kielicha natomiast była 18 karatowa, złota bransoletka z 1 karatem białych diamentów. Deser zjadało się złotą i diamentową łyżką, którą można było później zabrać do domu.

Największa czekoladowa trufla

Prawdopodobnie powstało wiele czekoladowych kreacji, które nie zostały zgłoszone do rekordów Guinnessa, lecz całe szczęście w przypadku największej czekoladowej trufli stało się inaczej. Używając olbrzymich ilości czekolady i dużej formy w kształcie kopuły, firma Sweet Shoppe z USA, stworzyła super smakołych bazując na ich najpopularniejszej mlecznej, miętowej trufli szwajcarskiej, ważący 1074 kg.

Najwcześniejsze kakao

W 2007 roku, antropolog John Henderson odkrył ślady kakao we fragmentach ceramiki datowanych na 1150 przed naszą erą, w pobliżu Puerto Escondido w Hondurasie. Uważa się, że kakao było fermentowane i pite jako napój lekko alkoholowy. 

Chociaż napoje na bazie kakao pojawiły się przed wiekami, najwcześniejszy przepis na napój czekoladowy pochodzi z 1631 roku i został opublikowany pod tytułem: „ Czekolada, lub napój indyjski”, w książce napisanej przez hiszpańskiego lekarza Antonio Colmenero. Książka ta wyjaśniała korzyści zdrowotne żywności, twierdząc, że można nią leczyć wiele chorób, między innymi kaszel.

Najdłuższa czekoladowa rzeźba

19 listopada 2012 roku, na brukselskim dworcu kolejowym w Belgii zaprezentowana została czekoladowa rzeźba w kształcie pociągu o długości aż 35 metrów. Ten smakowity, czekoladowy pociąg został wykonany z czekolady Belcolade przez głównego cukiernika Andrew Farrugię, w ramach brukselskiego tygodnia czekolady. W trakcie prezentacji niesamowitej rzeźby można było również posłuchać muzyki jazzowej. W tym przypadku również nie mogło zabraknąć głównego bohatera wieczoru – pianista akompaniował na fortepianie także wykonanym z czekolady.

Największy kubek gorącej czekolady

Największy kubek gorącej czekolady miał pojemność.. 2400 litrów. Przygotowano go w Meksyku. Aby całe przedsięwzięcie się udało wykorzystano ogromny kocioł, w którym podgrzewano 2 400 tabliczek czekolady. Równolegle, w 20 osobnych rondlach rozgrzewano mleko i wodę, które później powędrowały do czekolady. Cały proces był bardzo czasochłonny ale finalnie udało się uzyskać idealny, kremowy, czekoladowy napój.

Autor: Redakcja Bakalie.com