Czekolada biała i ciemna – siostry czy rywalki?

Bakalie.com

Wszyscy kochamy czekoladę

Czekolada, kto z nas jej nie kocha. Zachwyca doskonałym smakiem w tabliczkach, ale i jako dodatek do wielu ciast i deserów. Czekoladę możemy jeść jak i pić, zarówno na gorąco, jak i na zimno. W kontekście czekolady bardzo wiele mówi się zarówno o pozytywnym, jak i negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Tymczasem bardzo wiele zależy od jej składu, jak i ilości spożywania. W związku z tym, by odpowiednio podejść do czekoladowej diety warto bliżej poznać jej skład i właściwości.

Biała i mleczna czekolada – co w sobie zawierają?

Jeśli chodzi o mleczną czekoladę to musimy pamiętać, że przede wszystkim jest ona cennym źródłem kakao (w odróżnieniu od czekolady białej, która nie zawiera jej wcale). Oprócz tego czekolada mleczna jest cennym źródłem flawonoidów, substancji mineralnych, witamin B1, B2, B5, B6, czy B12, kwasu foliowego, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, czy potasu. W składzie mlecznej czekolady znajduje się również: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, a także spora ilość mleka. Jeśli chodzi o czekoladę białą to tu podobnie jak w przypadku czekolady mlecznej mamy: cukier, serwatkę w proszku, tłuszcz mleczny, pełne mleko w proszku, lecytynę sojową, a także aromaty. Zamiast wspomnianego kakao w białej czekoladzie znajdziemy raptem 33% tłuszczu kakaowego. Biała czekolada to również zbiór takich wartości odżywczych jak witaminy z grupy A, B,D, E, czy K. Jest to także źródło wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, czy potasu, a także kwasów – omega – 3, oraz omega 6.

Czekolady i ich właściwości

Mleczna czekolada dzięki zawartości przeciwutleniaczy pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto dobrze wpływa na pracę serca, zapobiega również agregacji płytek krwi. W ogólnym znaczeniu spożywanie mlecznej czekolady zmniejsza ryzyko wielu chorób. Nie od dziś również mówi się o jej pozytywnym wpływie na układ nerwowy, w tym na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Dzięki zawartości kakao i kofeiny dostarcza organizmowi odpowiedniej porcji energii, poprawia również pamięć i koncentrację, dlatego polecana jest np. osobom przygotowującym się do egzaminów. To co bezpośrednio łączy czekoladę białą z mleczną to efekt natychmiastowej poprawy nastroju, dlatego tak chętnie spożywana jest np. przez kobiety w czasie jesiennej chandry, czy napięcia przedmiesiączkowego.

Czekolady, a dieta

Czekoladzie zarzuca się przede wszystkim jej wysoką kaloryczność. Oczywiście czekolada spożywana w namiarze spowoduje, że szybko przybędzie nam kilka dodatkowych kilogramów, dlatego też należy zachować umiar, a wtedy nie tylko nie zauważymy żadnych zmian w sylwetce ciała, ale i poprawimy nasze ogólne samopoczucie.

Przepis na ciasto czekoladowe – w 5 minut

Składniki: jedno jajko, trzy łyżki mąki pszennej, cztery łyżki cukru, trzy łyżki kakao, trzy łyżki oleju, trzy łyżki mleka 3,2%, pół łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli.

Sposób przygotowania:

Na początek jajko roztrzepujemy widelcem. Następnie łyżką mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Uzyskane ciasto przelewamy do szklanego (żaroodpornego kubka). Na trzy minuty umieszczamy ciasto w mikrofalówce ustawiając ją na maksymalną temperaturę.

Czekolada na urodę – czyli przepis na maseczkę:

Wielu specjalistów zarzuca czekoladzie fakt, że powoduje ona problemy z cerą, w tym trądzik. Tymczasem na przestrzeni lat przeprowadzono badania, które dowodzą, że czekolada wcale nie ma znaczącego wpływu na wygląd naszej cery. Co więcej w celu jej wygładzenia stosuje się maseczki właśnie na bazie czekolady. Poniżej podajemy prosty i sprawdzony przepis.

Składniki:

1/3 szklanki kakao w proszku, łyżka gęstej śmietany, dwie łyżeczki twarożku, 1/4 szklanki miodu, trzy łyżeczki płatków owsianych.

Sposób przygotowania:

Wszystkie podane składniki należy wymieszać (najlepiej blenderem). Wówczas otrzymujemy maseczkę, którą możemy nałożyć na twarz. Po nałożeniu maseczki połóż się i poleż z nią ok. 10 minut, a następnie zmyj ją ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający.

Autor: Redakcja Bakalie.com