Cytryna pełna ciekawostek

Bakalie.com

Czego nie wiecie o cytrynach?

Jesień przyszła do nas bardzo szybko. Oprócz liści i kasztanów ta pora roku kojarzy nam się przede wszystkim z okresem przeziębień i gryp. W tym wypadku jednak im bardziej (i wcześniej) zadbamy o odpowiednią profilaktykę zdrowia, tym większe szanse, że unikniemy infekcji wirusowej. Niemal od zawsze mówi się o oczyszczającym działaniu cytryny. Ten owoc jednak najbardziej słynie z bogactwa witaminy C. Dzięki temu posiada tak wiele cennych właściwości – zarówno zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Zatem co warto wiedzieć o cytrynie?Cytryna – właściwości zdrowotne

Szklanka wody z wyciśniętym sokiem z połówki cytryny – dla wielu z nas jest idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia. To połączenie przede wszystkim oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn. W związku z tym korzystają z niego zarówno osoby odchudzające się, jak i chcące poprawić odporność. Dla wielu woda z sokiem z cytryny jest też alternatywą dla porannej kawy. Oprócz przeziębień i gryp cytryna sprawdza się w przypadku takich dolegliwości jak: krwawienie dziąseł, ból zębów, czy ból stawów. A skoro o dolegliwościach bólowych mowa to właśnie szklanka z sokiem z cytryny może je skutecznie zlikwidować. Cytryna działa na organizm oczyszczająco, w tym na wątrobę, oraz poprawia metabolizm. Z cytryny powinny korzystać także osoby cierpiące na nadmierną potliwość. Cytryna to nie tylko właściwości zdrowotne, ale i kosmetyczne. Na bazie cytryny można uzyskać maseczkę ściągającą, wystarczy, że wymiesza się sok z cytryny z płatkami owsianymi. Przygotowaną miksturę następnie należy nałożyć na ciało. Cytryna ma właściwości normalizujące ciśnienie krwi, oraz regulujące gospodarkę wodną w organizmie (w połączeniu z sodem). Ponadto cytryna usprawnia pracę wszystkich żywych komórek. Tymczasem jeszcze w okresie renesansu w Europie kobiety uważające się za modne wykorzystywały sok z cytryny do tego, aby zaróżowić swoje wargi. Cytryna zapobiega miażdżycy, a także chorobom układu krążenia. Likwiduje również pojawiające się na ciele siniaki. Skutecznie usuwa wolne rodniki, dzięki temu nie tylko opóźnia procesy starzenia się, ale i minimalizuje ryzyko chorób nowotworowych.

Cenne zawartości cytryny

Jak już wyżej zostało wspomniane cytryna to głownie bogactwo witaminy C. Sam owoc zawiera również inne wartości takie jak: potas, czy kwas cytrynowy. Ponadto znajdziemy w nim m.in. węglowodany, błonnik, witaminę A, wapń, witaminę D, czy witaminę B12. Cytryna posiada również kwas askorbinowy, oraz organiczne składniki o nazwie azadirachtiny. Sam sok z cytryny posiada jedynie cztery kalorie, z kolei w ogóle nie posiada sodu. W przypadku podgrzania soku z cytryny wytwarza się w nim kwas salicylowy, który przez wielu uważany jest za alternatywę dla aspiryny. W cytrynie znajduje się również resweratrol, hesperytyna, rutyna, a także kwercetyna. Cytryna zawiera także magnez i żelazo.

Inne ważne informacje

Warto dodać, że cytryna posiada właściwości odstraszające owady, co może być szczególnie przydatne w okresie letnim. Co zrobić, by zachować świeżość cytryn? Wystarczy je lekko zmoczyć i zamrozić. W takiej formie cytryny zachowują świeżość nawet przez miesiąc. Same drzewa cytrynowe rosną na wysokość od 3 do 6 metrów. Na wybrzeżu Kalifornii drzewa cytrynowe rosną i dają swoje owoce przez cały rok, a wszystko dzięki gorącemu klimatowi, który tam panuje. Skoro o USA mowa to właśnie w Kalifornii i Arizonie produkowanych jest 100% zbiorów cytryn w całych Stanach Zjednoczonych. Jako ciekawostkę warto dodać, że cytryna przekrojona na pół, zanurzona w soli i proszku do pieczenia jest doskonałym środkiem czyszczącym miedź i srebro.

Cytrynowe ciekawostki

Uznaje się, że pierwotnym pochodzeniem cytryn są Chiny. Dopiero kiedy zostały odkryte przez żołnierzy Aleksandra Wielkiego, przeniesiono je do Grecji. Kolejną ciekawostką jest również fakt, że do dziś dnia, armia brytyjska zapewnia piechocie morskiej taką ilość dostaw cytryn, by każdy żołnierz mógł wypijać dziennie szklankę soku z cytryny. Z kolei w 1493 roku, Krzysztof Kolumb posadził pierwsze drzewko cytrynowe na Haiti, podczas swojej drugiej wyprawy na tą wyspę. Niegdyś bogaci ludzie z epoki wiktoriańskiej mieli w zwyczaju hodować drzewka cytrynowe wewnątrz swych wielkich posiadłości. Stanowiły one symbol dostatku a także dzięki silnemu, cytrynowemu aromatowi zapewniały ładny zapach we wnętrzu. A jak wygląda spożywanie cytryny w przypadku zwierząt? Jak się okazuje bydło, które dostaje do zjedzenia pomarańcze, grejpfruty, brzoskwinie, jabłka i cytryny, to właśnie cytryny zjada w pierwszej kolejności. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że kwas cytrynowy poprawia ich trawienie. Współcześnie cytryna jest także wykorzystywana w edukacji. W jaki sposób? W wielu szkołach na świecie, na lekcjach fizyki przeprowadza się eksperyment z wykorzystaniem cytryn. Polega on na podłączeniu elektrod pod cytrynę, wykorzystując ją jako baterię do włączenia światła. Co więcej - tego typu eksperyment sprawdza się również w przypadku uruchomienia niewielkiego silnika.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy