Co to takiego potpourri ?

Bakalie.com

Efektowna kompozycja zapachowa ze świeżych i suszonych kwiatów, przypraw roślin, którą możemy łączyć z zapachowymi świecami. Służy do udekorowania pomieszczeń i stołów.

Czy wiecie, skąd pochodzi nazwa potpourri?

Potpourri oznacza w dosłownym przekładzie z języka francuskiego „zgniły garnek”.

Nazwa powstała ze sposobu przygotowywania pot-pourri z ciętych kwiatów, które były kiszone w soli. W ten sposób uzyskiwano aromatyczne mieszanki kwiatowe, które uwalniają słodką woń. Potpourri przetrzymujemy w szczelnych, szklanych pojemnikach. Dziś popularne są suche potpourri, które jednak nie utrzymują zapachu na dłużej, za to na ogół pięknie wyglądają.

Kompozycje z potpourri

Suche potpourri z uwagi na swoje walory estetyczne, wykorzystywane jest najczęściej w przygotowywaniu różnorodnych kompozycji. Potpourri to nasz sprzymierzeniec w walce z przykrym zapachem w domu np. po gotowaniu ryby lub żeby stworzyć świąteczną atmosferę.

Poniżej podajemy przepis na własnoręczne wykonanie mieszanki zapachowej:

Przepis:

Pomarańcze i cytryny pokrój w cienkie plastry, wstaw do piekarnika na ok. 2 godziny (przewracając od czasu do czasu), aby wyschły. Następnie po ostudzeniu razem z goździkami, laską cynamonu, anyżem, wanilią, gałką muszkatołową, kardamonem oraz szyszkami wkładamy do słoika, zakręcamy. Po ok. 2-3 tygodniach jest gotowe do użycia. Przesypujemy wtedy do ozdobnej miseczki i mamy gotową świąteczną ozdobę, która będzie pachnieć przez długie dni.
 

Autor: Redakacja Bakalie.com

Przepisy