Chcesz się lepiej poczuć - sięgnij po czerwoną herbatę

Bakalie.com

Herbata czerwona jest w Chinach określana smoczą herbatą. Ma opinię pogromcy tłuszczu, ale nie tylko wspomaga odchudzanie, obniża także cholesterol, reguluje poziom cukru, poprawia pamięć i chroni zęby przed próchnicą. Jednym słowem samo zdrowie. Warto pić ją jak najczęściej.

Rodzaje czerwonych herbat

Występują w kilku odmianach: Oolong, zwana też turkusową, Puszong i najbardziej popularna Pu-erh. Produkuje się je głównie w południowo-wschodnich Chinach i na Tajwanie. W światowej produkcji stanowią zaledwie 5%.

Uważa się je za najbardziej aromatyczne wśród wszystkich herbat. Mają wyrazisty, wytrawny, nieco ziemisty smak i charakterystyczny zapach. Długo po wypiciu pozostawiają w ustach specyficzny słodki posmak. Ponieważ nie wszystkim odpowiada ich ostry smak, bardzo często są aromatyzowane owocowymi lub kwiatowymi dodatkami, na przykład herbaty jaśminowe czy pomarańczowe.Po zaparzeniu przyjmują różne kolory, zwykle z odcieniem czerwieni.

Jak powstają?

Czerwone herbaty należą herbat półfermentowanych, czyli poddawanych postfermentacji nieenzymatycznej. Gdy listki na końcach stają się lekko czerwone, proces fermentacji (utleniania) herbacianych liści zostaje przerwany poprzez silne podgrzanie, zatrzymujące działanie enzymów. Następnie herbaty dojrzewają w odpowiednich warunkach, w których działają na nie enzymy drobnoustrojów. Im dłużej leżakują, tym stają się lepsze. Najbardziej cenione i najdroższe są herbaty dojrzewające ponad 50 lat.

W odmianie Puszong proces fermentacji jest bardzo krótki. Odmiana Pu-erh (najskuteczniejsza w walce z nadwagą) dodatkowo, po procesie fermentacji musi jeszcze długo dojrzewać. Z kolei odmiana Oolong przed fermentacją jest przerzucana w specjalnych koszach, aby krawędzie liści uległy pokruszeniu, co poprawia proces utleniania.

Najczęściej możemy kupić herbaty liściaste, ale występują także w formie sprasowanych kostek lub dysków. Takie herbaty kruszy się po kawałku i zaparza.

Czerwona herbata na odchudzanie

Główną, sprawdzoną zaletą czerwonej herbaty jest wspomaganie odchudzania. Poleca się przede wszystkim PU-erch.

Ponieważ proces fermentacji jest skrócony, w liściach pozostaje dużo enzymów i polifenoli, które mają właściwości odchudzające. Blokują wydzielanie lipazy trzustkowej i żołądkowej, ograniczając tym samym, przyswajanie tłuszczów i cukrów. Regulują także wydzielanie żółci, ułatwiają trawienie i przyspieszają przemianę tłuszczu w energię.

Bardzo istotny jest fakt, że chudnięcie trwa do momentu uzyskania prawidłowej wagi organizmu. Osoby o prawidłowym ciężarze nie tracą masy. Nie występuje także zmora odchudzających, czyli efekt jo-jo.

Jeśli chcemy stracić zbędne kilogramy, należy wyeliminować wszystkie napoje poza wodą i 5 - 6 filiżankami czerwonej herbaty, pitej pół godziny po posiłku.

Pozostałe właściwości czerwonych herbat

Zawierają wiele substancji, które działają profilaktycznie i leczniczo na nasz organizm. Wśród najważniejszych warto wyliczyć:

 • polifenole (garbniki),
 • makro- i mikroelementy (wapń, mangan, fluor),
 • kofeinę,
 • olejki eteryczne,
 • białka.

 

Warto podkreślić, że czerwona herbata zawiera taką samą kofeinę, jak kawa. Ma także pobudzający wpływ, ale działa nieco inaczej. Kofeina z kawy wchłania się w żołądku, prawie natychmiast po wypiciu. Natomiast kofeina z herbaty dostaje się do krwi dopiero w jelitach, dzięki czemu działa wolniej i dłużej.

 

Możemy wspomóc nasz organizm, pijąc regularnie czerwoną herbatę, gdyż wpływa ona na:

 • obniżenie zawartości cholesterolu,
 • regulację poziomu cukru we krwi,
 • poprawę pamięci,
 • właściwości moczopędne,
 • zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych,
 • odtłuszczenie narządów wewnętrznych,
 • regulację pracy układu pokarmowego,
 • zapobieganie i leczenie infekcji (działanie antybakteryjne przy zachowaniu naturalnej flory przewodu pokarmowego),
 • ochronę zębów przed próchnicą (fluor),
 • likwidację skutków przejedzenia.

Jak parzyć czerwoną herbatę?

W odróżnieniu od czarnej i zielonej czerwona herbata nie „przeparza” się i nawet długo parzona nie nabiera gorzko-cierpkiego smaku. Warto ją natomiast „obudzić” poprzez zalanie wrzątkiem na kilkanaście sekund i odlanie pierwszej wody. Następnie ponownie zaparzyć wrzątkiem i pozostawić na 3 do 4 minut. Można parzyć ją wielokrotnie, aż do momentu, kiedy straci smak i aromat. Zależy to do naszych wymagań. Zwykle są to 3 - 4 parzenia.

Przeciwwskazania

Poza licznymi zaletami czerwona herbata ma także wady. Zawiera bowiem bardzo dużo garbników, które hamują biologiczną dostępność witamin i minerałów. Między innymi zmniejszają przyswajanie żelaza i wapnia. Nie powinny jej pić osoby, które mają problemy z poziomem hemoglobiny i chore na osteoporozę.Wysoka zawartość kofeiny jest z kolei przeciwwskazaniem dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób z zespołem jelita drażliwego.Pamiętać także trzeba, że czerwona herbata ma właściwości podnoszenia ciśnienia, dlatego nie zaleca się jej cierpiącym na nadciśnienie.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com