Canihua- zdrowie, smak, delikatność

Bakalie.com

Canihua pochodzi z Ameryki Południowej. Jej plantacje znajdują się w Peru i Boliwii. W tych krajach uprawiana jest w sposób tradycyjnych. Jej naturalne środowisko to teren górzysty i skalisty. I to jest jedyne wymaganie, jakie ma ta roślina, aby rosnąć. Jej właściwości wywołują zdumienie u lekarzy, a także ekspertów od zdrowego żywienia. W Polsce ziarna canihua możecie znaleźć jedynie w sklepach ekologicznych, ale jej walory smakowe oraz doskonałe wartości odżywcze sprawiają, że warto ich szukać.

Charakterystyka canihua

Canichua to drobne ziarenka. Swoim kształtem przypominają ziarenka gorczycy. Te małe nasionka są koloru brązowego z domieszką fioletu otoczone ciemną obwódką. Kolor fioletowy wskazuje na dużą zawartość flawoniodów w nasionkach. To jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy, których znajdziesz w kaniwie całe mnóstwo. Szczególnie dużo jest w niej kwercetyny i izoramnetyny, które nie tylko pomagają ci walczyć z wolnymi rodnikami, ale do tego wpływają korzystnie na stan twojej skóry, przeciwdziałając m.in. jej starzeniu się.
Po ugotowaniu canihua jest neutralna w smaku, a każde ziarenko zyskuje ogonek. Są to bardzo silne antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki. W świecie roślin pełnią funkcję barwnika, stanowiąc przy tym ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Ziarenka canihua nie zawierają glutenu i są bardzo bogate w białko, które zawierają lizynę. Lizyna to jeden z aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki lizynie, ziarna canichua:

  • łatwo wchłaniają wapń,
  • poprawiają koncentrację,
  • pomagają w produkcji hormonów, enzymów i przeciwciał.

Co mieści się jeszcze w ziarenkach canihua ?

Nasiona canihua zawierają duże ilości kwasu foliowego, wapnia, cynku, fosforu i witamin z grupy B. Canihua zawiera niesamowite ilości żelaza. Dlatego zalecana jest osobom cierpiącym na anemię.Przy takim bogactwie pierwiastków, nasiona mają niską zawartość tłuszczów,natoamiast zawarte w nich węglowodany są węglowodanami złożonymi
Powoduje to, że nasz organizm potrzebuje więcej czasu na ich strawienie. Zaleca się włączenie canihua, do diety, osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem. Zawarta w ziarenkach witamina E nie tylko doskonale wpływa na witalność skóry, bo dodaje młodości, ale znakomicie opiekuje się wzrokiem.

Komu zaleca się canihua ?

Canichua to sprzymierzeniec osób odchudzającym się. Wszystko dzięki zawartości błonnika. Właściwości ziarenek, odpowiadających za poprawę koncentracji, powodują, że nasiona są również sprzymierzeńcem sportowców. Uważa się, że zawarte w niej składniki zapobiegają rozwojowi cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, kamicy żółciowej, miażdżycy, anemii.
Canihua rozgrzewa dlatego idealnie nadaje się na nadchodząca porę roku. Jeść ją mogą dorośli i dzieci. Zauważono, że w przypadku osób, które regularnie spożywały canihuę, znacząco wpłynęło to na odporność. Ich układ immunologiczny pracował sprawniej, lepiej radząc sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Już 3 łyżki tych nasionek dostarczą ci ponad 30 proc. dziennego zapotrzebowania na białko i niemalże 90 proc. na żelazo.

Canihua w kuchni

Ponieważ ziarenka canihua nie zawierają dużej ilości związków saponinowych, odpowiedzialnych za gorzki smak, przed ugotowaniem nie należy ich ani moczyć, ani pukać. Wystarczy nasiona zalać wodą i gotować około 15 minut. Dokładnie tak, jak gotuje się kaszę czy ryż. Należy pamiętać, że ziarna, jak większość przypraw, należy przechowywać w suchym pomieszczeniu w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Daje nam to gwarancję świeżości i długiego terminu spożycia.
Ziarna canifua znakomicie pasują do mięsa. Mają więcej wartości odżywczych od ziemniaków.
Z powodzeniem zastąpią kaszę, ryż, makaron czy frytki podczas obiadu. Zmielone ziarna canihua można dodać również do sałatek, stosować jako zagęszczacz do zup i sosów. Można je także podawać do picia z wodą, mlekiem czy jogurtem. Wymieszane rozpuszczą się i nie zmienią smaku napoju.

Superfood z certyfikatem

Koniecznie wypróbuj te małe ziarenka w swojej kuchni. Są sycące, odżywcze i mają podobną kaloryczność do ryżu czy większości kasz. Mają dość niski indeks glikemiczny, przez co uczucie zaspokojenia, po jej zjedzeniu, będzie trwało dłużej, a ty nie będziesz sięgała po dodatkowe przekąski. Jeśli istnieje taka możliwość to kupuj canihua z certyfikatem ekologicznym. Gwarantuje to poczucie pewności, że roślina podczas uprawy nie była poddawana pestycydom, antybiotykom czy hormonom.

 

Autor: Redakacja. Bakalie.com