Canihua- zboże z Boliwii

Bakalie.com

To pseudozboże pochodzi z Boliwii oraz Peru. Ziarna są w kolorze ciemnej czekolady i wyróżniają się bogactwem wartości odżywczych. Ze względu na to, że jej uprawa odbywa się jedynie na terenach wysokogórskich jest to produkt trudno dostępny na rynku.

Canihua posiada duże ilości białka bezglutenowego. W 100 g ziaren jest go aż do 15%. Dodatkowo bogata jest w błonnik ( w 100 g- 15%), kwas foliowy, cynk, przeciwutleniacze oraz duże ilości żelaza. Produkt ten nie wymaga dokładnego płukania bezpośrednio przed spożyciem ze względu na małą ilość związków saponinowych w swym składzie.

Kiedy i jak jeść canihue ?

Kiedy spożywać ziarna Canihua?

  • w trakcie kuracji odchudzającej- dzięki obecności błonnika przyspiesza proces przemiany materii,
  • w profilaktyce cukrzycy, nowotworów, miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • w trakcie diety bezglutenowej.

 

Jak jeść ziarna Canihua?

  • ugotowane ziarna są subtelne w smaku, dlatego stanowią doskonały dodatek do mięs, sosów, warzyw,
  • z powodzeniem na stałe zastąpią w naszym menu kaszę oraz ryż,
  • mogą być dodatkiem do sałatek,
  • w zmielonej formie posłużą nam do wypieku domowego chleba lub upieczenia ciasta,
  • można użyć ich jako panierki do ryb i mięsa,
  • przez dodanie zmielonych ziaren do mleka otrzymamy napój podobny do kakao.

Canihua- uprawa

Roślina ta pochodzi z rejonów Boliwii oraz Peru. Doskonale rośnie w warunkach wysokogórskich. Miejsce występowania sprawiło, że canihua jest odporna na szkodliwe warunki pogodowe.

W stadium wegetatywnym potrafi przetrwać mróz do -10˚C. Najobfitsze plony uzyskuje rosnąc na wysokości od 1500 do 4000 metrów. Odporna jest również na porywiste i mroźne wiatry, bardzo intensywne opady, a także większość występujących w danym obszarze szkodników. Duże ilości opadów na terenach wysokogórskich sprawiają, że rośliny tej nie trzeba dodatkowo nawadniać. Najbardziej lubi miejsca nasłonecznione, o umiarkowanej wilgotności. Do jej uprawy nadaje się gleba umiarkowanie żyzna.

Canihua zaczyna kiełkować w temperaturze 5˚C, w okresie od lipca do października. Zbiór rozpoczyna się przed uzyskaniem pełnej dojrzałości nasion. Następnie są one suszone i miażdżone ręcznie lub za pomocą specjalnych przyrządów. W trakcie tradycyjnej uprawy plony mogą sięgać od 400- 800 kg/ha.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com