Brudna 12 i Czysta 15 warzyw i owoców

Bakalie.com

Brudna 12 i Czysta 15 to nic innego jak corocznie aktualizowane listy zarówno warzyw jak i owoców, które są najmocniej zanieczyszczone pestycydami. Listy te, pomimo, że przez wielu bagatelizowane, powinny być przez nas nieustająco sprawdzane, gdyż kwestia niebezpiecznych dla zdrowia pestycydów, jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszego organizmu. Dodatkowo, dzięki wskazówkom Brudnej 12 i Czystej 15, możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy żywność ekologiczna zawsze jest najlepszym wyborem? I czy przepłacanie za ekologiczne produkty ma przełożenie na ich właściwości zdrowotne?

Eko znaczy zdrowiej?

Żyjemy bardzo szybko, w ciągłym pośpiechu. Jednak paradoksalnie, świadomość odżywiania w społeczeństwie stale wzrasta. Prawdopodobnie powodem tej poprawy są liczne akcje edukacyjne, coraz szerszy dostęp do ekologicznej żywności i niestety wysyp różnorakich chorób cywilizacyjnych. Chcąc zadbać o swoje zdrowie coraz częściej sięgamy po super żywność i produkty pozbawione chemii. Tendencja ta widoczna jest szczególnie w przypadku rodziców, którzy z wyjątkową starannością dobierają składniki jedzone przez dzieci.

Niestety ekologiczna żywność, poza wartościami dodanymi ma również wyższą cenę. Jeśli nie stać nas zatem na regularny zakup tylko produktów eko, warto byśmy zainteresowali się statystyką, zwracając uwagę na produkty ogólnodostępne, pod kątem zanieczyszczenia pestycydami.

Brudna 12 i Czysta 15 – na czym polegają?

Brudna 12 i Czysta 15 to corocznie aktualizowany ranking warzyw i owoców zanieczyszczonych pestycydami, publikowany przez Instytut Badawczy EWG. W roku 2018 w niechlubnej, Brudnej 12 znajdziemy: truskawki, szpinak, nektarynki, jabłka, winogrona, brzoskwinie, wiśnie, gruszki, pomidory, seler, ziemniaki i paprykę. Natomiast Czysta 15 to: awokado, kukurydza, ananas, kapusta, cebula, groszek cukrowy, papaja, szparagi, mango, bakłażan, melon miodowy, kiwi, melon cukrowy, kalafior oraz brokuł.

Kiedy kupować eko?

Ekologiczna żywność jest niezwykle ważna i cenna, chociażby przez warunki uprawy. Kiedy jednak zależy nam by dbać o nasz budżet domowy warto skorzystać ze składników wymienionych powyżej, w listach z Brudnej 12 i Czystej 15. Jak widać, część składników występujących na liście Czystej 15 nie jest narażonych na zanieczyszczenie pestycydami. Czy w takiej sytuacji warto przepłacać, kupując trzykrotnie droższy odpowiednik z upraw ekologicznych? Odpowiedź na to pytanie jest kwestią całkiem indywidualną, lecz dobrze jest znać obie strony medalu.

Czy lista jest wiarygodna?

Brudna 12 i Czysta 15 to listy produktów publikowana przez Instytut ze Stanów Zjednoczonych. Czy zatem, w Polsce, w warunkach europejskich nadal jest on aktualny? Otóż, kwestie wykorzystywania pestycydów w uprawach, na całym świecie wyglądają bardzo podobnie. Jeśli nie ufamy w 100 procentach, naukowcom z USA możemy potraktować wyżej wymienione pozycje jako sugestie produktów mniej lub bardziej narażonych na zanieczyszczenie. Najważniejsze, abyśmy zachowali czujność i świadomość problemu.

Jak samodzielnie oczyścić żywność z pestycydów?

Pozbycie się pestycydów z owoców i warzyw wcale nie jest takie trudne. Możemy je bardzo dokładnie umyć, wyszorować, obrać lub wykorzystać obróbkę cieplną. Jeśli decydujemy się na jedzenie warzyw i owoców w postaci surowej możemy użyć najpewniejszej metody oczyszczania produktów z toksyn:

- Około 3 minut płuczemy składniki w wodzie z octem ( lub kwaskiem cytrynowym) w proporcjach 1 litr wody na pół szklanki octu.
- Następnie przez kolejne 3 minuty, płuczemy składniki w wodzie z sodą oczyszczoną – 1 litr wody na 1 czubatą łyżkę sody.
- Na samym końcu płuczemy całość pod czystą, bieżącą wodą.

Autor: Redakcja Bakalie.com