Bezpieczne opalanie

Bakalie.com

Gdy Słońce świeci wysoko na niebie, wakacje trwają, a pogoda nie sprzyja ciężkiej pracy i głębokim rozmyślaniom, wiele osób spędza swój wolny czas na opalaniu. Niestety wciąż istnieją amatorzy opalania się na skwarkę albo bez filtra, a nawet jeśli do nich nie należysz, możesz nie wiedzieć, na czym polega bezpieczne opalanie. Spokojnie! Podpowiadamy 10 najważniejszych zasad, z którymi możesz udać się na plażę.

Bezpieczne opalanie – zasada nr 1 – unikaj solariów

Może Cię kusić, aby przed wyjazdem „przygotować” swoją skórę w solarium i zdobyć tam pierwszą opaleniznę. Nic bardziej mylnego! Tym sposobem nie dość, że znacząco przyśpieszysz starzenie się skóry, to jeszcze zwiększysz prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry o 75%! Czy naprawdę chcesz ponieść takie ryzyko?

Bezpiecznie opalanie – zasada nr 2 – używaj filtrów przeciwsłonecznych

Przeciętna Polka o jasnej (ale nie bardzo jasnej) karnacji w słoneczny letni dzień może spędzić na dworze bez filtra jedynie 10 minut! Jeśli przekroczy ten czas, ryzykuje oparzeniami słonecznymi i szybszym starzeniem się skóry. Z tego powodu stosuj filtry przeciwsłoneczne.

Bezpieczne opalanie – zasada nr 3 – stosuj odpowiednio wysoki filtr

Filtry przeciwsłoneczne opisane są symbolem SPF. Co to znaczy? To skrót od wyrażenia „Sun protection factor”, czyli „stopień ochrony przeciwsłonecznej”. W praktyce oznacza to, że filtry przeciwsłoneczny przedłuża naturalną barierę ochronną Twojej skóry. Przykładowo, jeśli użyjesz filtra przeciwsłonecznego z SPF 15, Twoja skóra będzie mieć 15 razy lepszą (czyli dłuższą) ochronę przed promieniowaniem UV, niż gdyby nie była posmarowana filtrem przeciwsłonecznym. Z kolei filtr SPF 50 wydłuży naturalną ochronę skóry 50-krotnie.

 

Bezpieczne opalanie – zasada nr 4 – nałóż filtr 30 minut przed wyjściem

Pierwszą aplikację filtra możesz zrobić jeszcze w domu i odczekać chwilę, nim wyjdziesz. Jeśli jednak to ponowna aplikacja, np. na plaży po kąpieli, daj skórze odpocząć (a filtrowi zadziałać) i schroń się w cieniu.

Bezpieczne opalanie – zasada nr 5 - aplikuj filtr ponownie po każdej kąpieli

Nawet wodoodporny filtr przeciwsłoneczny SPF 50 nie da Ci ochrony na cały dzień, szczególnie jeśli kąpiesz się w morzu czy basenie, bawisz się z dziećmi w piasku czy jesteś aktywna. Filtr ściera się i zmywa ze skóry, dlatego pamiętaj o ponownej aplikacji.

 

Bezpieczne opalanie – zasada nr 6 – stosuj filtr przeciwsłoneczny przy każdym wyjściu na dwór

Spędzasz wakacje w mieście albo w ogóle nie wybierasz się na urlop? To wcale nie znaczy, że nie potrzebujesz filtra! W punkcie nr 2 pisaliśmy o jasnym fototypie przeciętnej Polki, który daje jej tylko 10 minut naturalnej ochrony przed Słońcem. Jeśli spędzasz większą ilość czasu na dworze albo blisko okna, np. w drodze do pracy, sięgnij po wysoki SPF.

 

Bezpieczne opalanie – zasada nr 7 – Słońce nie odpuszcza dzieciom

Ty też im nie odpuszczaj! Najmłodsi mogą nie być zbyt entuzjastycznie nastawieni do bycia smarowanym kremem z filtrem, ale to konieczność. Atrakcyjne formy sprayu, mleczka, fluidu czy kremu przekonają nawet największego sceptyka. A jeśli nawet to nie zadziała, to najlepiej jest świecić przykładem i pokazać dziecku od najmłodszych lat, jak przed Słońcem chroni się cała rodzina i jak zdrową, ładnie wyglądającą opaleniznę, im to daje.

Bezpieczne opalanie – zasada nr 8 – nie ufaj samoopalaczom

Mogą dać Ci piękną opaleniznę, ale nie jest ona taka sama, jak ta uzyskana na Słońcu. Z tego powodu jesteś tak samo podatna na oparzenia, jak przy nieopalonej skórze i stosowanie filtrów UV wciąż jest konieczne.

Bezpieczne opalanie – zasada nr 9 – chroń głowę i oczy

Filtry przeciwsłoneczne są ważną ochroną przed Słońcem, ale równie ważny jest kapelusz czy chusta na głowę i okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj o nich, gdy pakujesz walizkę!

Bezpieczne opalanie – zasada nr 10 – odwiedź dermatologa

Słońce pozostawia po sobie pamiątki – pieprzyki, znamiona i przebarwienia. Nim oddasz się wakacyjnemu lenistwu, niech lekarz obejrzy Cię pod dermatoskopem. Badanie jest bezbolesne, a może uratować Ci życie.

 

Literatura:

[1]Skin Cancer Foundation. Skin Cancer Facts&Statistics https://www.skincancer.org/skin-cancer-information/skin-cancer-facts

[2] Koperska M. Sunbathing Calculatorhttps://www.omnicalculator.com/other/sunscreen#whats-my-skin-phototype

[3] Cobb C. Sunscreen: Does SPF Matter and Which One Should I Choose? https://www.healthline.com/health/what-spf-should-i-use

 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zielarskim iZielnik.pl