Anyż gwiaździsty marki VIVIO – przyprawa, bez której trudno jest nam wyobrazić sobie smaczne Święta Bożego Narodzenia

Bakalie.com

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało już niewiele czasu. To najwyższa pora, aby zabrać się za przygotowywanie aromatycznych wypieków. W tym celu nie powinno zabraknąć nam pachnących świętami przypraw. Jedną z nich jest bez wątpienia anyż gwiaździsty, bez którego trudno jest nam wyobrazić sobie nie tylko gwiazdkowe potrawy, ale i dekoracje. Co ciekawe, anyż wyróżnia się zarówno wyjątkowym zapachem, jak i zawartością cennych dla zdrowia składników. Dlatego też, wprowadzenie go do zrównoważonej diety może sprzyjać ochronie naszego organizmu przed licznymi zaburzeniami oraz poprawie codziennego samopoczucia. A co jeszcze warto wiedzieć na temat anyżu gwiaździstego. I jak wykorzystać go w bożonarodzeniowej kuchni?

Czym jest anyż gwiaździsty?

Anyż gwiaździsty (nazywany również gwiazdkowatym) jest popularną przyprawą stosowaną zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Tak naprawdę, stanowi on suszone owoce egzotycznego drzewa o nazwie „Badian Właściwy”, występującego na terenie Południowo-Wschodniej Azji. Chociaż przyprawa ta kojarzy nam się głównie z przemysłem spożywczym, warto wiedzieć, iż od wieków znajduje ona zastosowanie także w dziedzinie ziołolecznictwa. Jej cenne właściwości zdrowotne doceniane były już w czasach starożytnych, między innymi przez uczonych Greków oraz Rzymian. Anyż odznacza się nie tylko niepowtarzalnym aromatem, ale także kształtem, który przypomina nam ośmioramienną gwiazdę. Ponadto, jest on źródłem cennych substancji o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym.

Jak anyż może wpływać na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie?

Wprowadzenie anyżu gwiazdkowatego do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może przyczyniać się do poprawy naszego zdrowia oraz codziennego samopoczucia. Okazuje się, iż przyprawa ta w sposób pozytywny oddziałuje na układ pokarmowy człowieka, między innymi poprzez łagodzenie objawów niestrawności, a nawet uporczywych wzdęć. W medycynie naturalnej anyż gwiaździsty znalazł także zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza w łagodzeniu dokuczliwego kaszlu, albowiem substancje zawarte w składzie niniejszej przyprawy mogą pobudzać wydzielanie śluzu, a tym samym działać wykrztuśnie.

Co ciekawe, anyż gwiazdkowaty wykazuje korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także urodę. Zawarte w nim kwasy działają złuszczająco, a przy tym nie podrażniają naskórka. W związku z tym, toniki na bazie niniejszej przyprawy rekomendowane są w leczeniu zmian trądzikowych, jak również pielęgnacji skóry z tendencją do nadmiernej produkcji sebum. Ponadto, substancje zawarte w anyżu mogą wykazywać działanie rozświetlające i odmładzające. Dlatego też, często wykorzystywany jest on podczas tworzenia kremów i balsamów pielęgnacyjnych.

Jakie są przeciwwskazania do spożywania anyżu?

W większości przypadków, spożywanie odpowiednich ilości anyżu gwiaździstego jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania związane z jego stosowaniem. Po pierwsze, spożywanie niniejszej przyprawy nie jest zalecane w przypadku osób zmagających się z objawami nadciśnienia tętniczego. Po drugie, anyż gwiazdkowaty nie powinien stosowany być w nadmiernych ilościach przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Ponadto, przyprawa ta może odpowiedzialna być za wywoływanie reakcji alergicznych. Dlatego też, zaleca się, aby wprowadzać ją do swojej diety stopniowo, obserwując przy tym reakcje organizmu. Spożycie nadmiernych ilości anyżu gwiaździstego może wywoływać reakcje niepożądane, w tym: ból gardła, uczucie duszności, a nawet uszkodzenia nerek.

Jak wykorzystać anyż gwiaździsty w naszej codziennej kuchni?

Anyż gwiaździsty często stosowany jest w polskiej kuchni. Znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza podczas przygotowywania świątecznych wypieków oraz dań mięsnych. Smak niniejszej przyprawy doskonale łączy się zarówno z cielęciną, jak i drobiem. Co ciekawe, anyż stanowi także popularną przyprawę do świątecznych likierów oraz nalewek. Warto również dodać go do kompotu z suszu oraz wegeteriańskich dań na bazie ryżu.

Jak przygotować rozgrzewająca herbatę świąteczną z dodatkiem anyżu marki VIVIO?

Podczas długich świątecznych przygotowań, warto znaleźć choć odrobinę czasu na odpoczynek w towarzystwie aromatycznej herbaty z dodatkiem anyżu. Poniżej dowiesz się, jakich składników potrzebujesz, aby ją przygotować!

Składniki:

Sposób przygotowania: herbatę oraz przyprawy zalej wrzątkiem i odstaw na 3 do 5 minut. Następnie do naparu dodaj łyżeczkę miodu lipowego i ciesz się jego niepowtarzalnym smakiem.

Jeśli masz na to ochotę, do swojej herbaty możesz dodać także plastry cytryny oraz pomarańczy!

Podsumowanie

Anyż gwiaździsty to wyjątkowa, świąteczna przyprawa, której aromat w zaledwie kilka chwil jest w stanie przywołać najpiękniejsze wspomnienia. Dlatego też, jeśli w tym roku nie masz pomysłu jakie przyprawy wykorzystać podczas przygotowywania gwiazdkowych wypieków, anyż z pewnością zaskoczy Cię swoim niepowtarzalnym smakiem, a ponadto cennymi właściwościami zdrowotnymi.