Alfabet Bakalii

Bakalie.com

Zalety bakalii są niezliczone. Są smaczne, pożywne, zawierają duże ilości błonnika. Mają zdrowotny wpływ na nasz organizm. Posiadają również dwie wady. Po pierwsze są kaloryczne, po drugie źle przechowywane bardzo szybko pleśnieją. Dlatego bakalie należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej każdy rodzaj w osobnym pudełeczku. 

A jak arachidy

Arachidy – znane także pod nazwą fistaszki lub orzeszki ziemne. Nazwa ta wiąże się z tym, że orzechy dojrzewają pod ziemią. Arachidy zawierają duże ilości białka (najwięcej spośród wszystkich odmian orzechów), cynku, fosforu, potasu i żelaza, a także witamin z grupy B. Najwartościowszymi są orzechy naturalne. Wytłaczany z orzechów olej świetnie nadaje się zaś do smażenia, a pozyskiwane z nich masło orzechowe jest przysmakiem każdego dziecka. 

D jak Daktyle

Świeże daktyle możemy kupować tylko jesienią. Przez cały rok w sprzedaży występują daktyle suszone. Są one paczkowane lub sprzedawane na wagę. Daktyle są bogate w błonnik, żelazo, miedź. Mają właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Polecane są osobom, które mają nadciśnienie tętnicze a także sportowcom, gdyż na długi czas dodają energii. 

F jak Figi

Świeże figi kupowane są na sztuki. Ale przez cały rok ogólnie dostępne są w postaci suszonej. Figi zawierają największą ilość błonnika spośród wszystkich bakalii. Dzięki błonnikowi zaś nie mamy zaparć. Można powiedzieć, że figi są bakaliami o dwóch twarzach. Z jednej strony pomagają nam pozbyć się zbędnego tłuszczyku z organizmu, z drugiej zaś, ze względu na ich wysoką kaloryczność, nie powinny ich jeść osoby odchudzające się. Ponadto figi zawierają wapń, fosfor i żelazo. Suszone figi pomagają w walce z wrzodami żołądka, a sok z fig wzmacnia serce. Figi powinny być przyjaciółkami każdej dojrzałej kobiety, szczególnie przechodzącej menopauzę. Pomagają bowiem w walce z osteoporozą, dbają o dobry cholesterol, a także pobudzą metabolizm estrogenów – tak bardzo zaburzony w okresie przekwitania. 

K jak kokos

Wiórki kokosowe to starta i wysuszona wewnętrzna warstwa palmy kokosowej. Ze względu na duże ilości białka, zwartego w kokosie, bardzo wskazany jest on w diecie wegetarian i wegan. Natomiast nie powinien znajdować się w diecie osób z podwyższonym cholesterolem ponieważ zawiera nasycone kwasy tłuszczowe. Kokos jednak to nie tylko najpopularniejsze od lat wiórki kokosowe. Dziś w większości sklepów spożywczych oraz w supermarketach, z łatwością możemy znaleźć mleko kokosowe ( w tym również odtłuszczone – z mniejszą ilością tłuszczu), olej kokosowy (idealny zamiennik olejów roślinnych i masła) oraz płatki kokosowe. 

L jak laskowe orzechy

Orzechy laskowe to owoce leszczyny. Zawierają duże ilości soli mineralnych, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dojrzewają od sierpnia do października. Zawarta w orzechach witamina E, zapobiega chorobom nowotworowym, a także chroni nasz organizm przed chorobą sercowo naczyniową. Witaminy z grupy B ( B1, B2, B3, B6) łagodzą stres, bezsenność i osłabienie. Orzechy laskowe są jednak wysokokaloryczne, dlatego trzeba spożywać je z umiarem. 

M jak migdały

Migdały to owoce migdałowca. Możemy je kupić w całości ze skórką lub bez, na wagę, pakowane w torebeczki, w postaci płatków lub mielone. Zawarta w migdałach witamina E opóźnia procesy starzenia się skóry poprawiając jej koloryt. Ze względu na dużą zawartość białka, migdały znakomicie sprawdzają się w diecie wegetariańskiej. Dzięki dużej zawartości cynku i żelaza pomagają walczyć z anemią. Witaminy z grupy B znakomicie wpływają na naszą pamięć i koncentrację oraz chronią układ nerwowy. 

N jak nerkowce

Nerkowce to inaczej orzechy nanerczowe. Są one w kształcie nerki, dzięki czemu zawdzięczają swoją nazwę. Mają miękką konsystencję i charakteryzują się słodkim smakiem. Zawierają duże ilości białka, żelaza, magnezu i witaminy A. Wyciąg z orzechów nerkowca potęguje proces wchłaniania się glukozy przez komórki, co ma pozytywny wpływ na insulinę. Śmiało można powiedzieć, że orzechy nerkowca chronią przed rozwojem cukrzycy typu 2. Z nerkowców można wytwarzać masło orzechowe, które w smaku jest o wiele delikatniejsze niż tradycyjne masło z orzechów ziemnych. Nerkowce są również bardzo lubiane przez wegan czy wegetarian, gdyż można z nich przygotować roślinne odpowiedniki serników. 

P jak pinie

Pinie są nazywane inaczej orzeszkami piniowymi lub piniolami. To owoce sosny, pozyskiwane z szyszki śródziemnomorskiej. Należą do jednych z najdroższych, dostępnych na rynku bakalii. Orzechy piniowe są małe. Zazwyczaj spożywa się je w całości bez siekania czy miksowania. Ich smak świetnie podbija prażenie na suchej patelni. Doskonale sprawdzają się w roli dekoracyjnej. Piniole zawierają niewiele białka, ale spore ilości żelaza i magnezu. Stosowane w diecie łagodzą stany zapalne. Ich wadą jest to, że dość szybko jełczeją, dlatego nie jest wskazane ich nadmierne gromadzenie.  

R jak rodzynki

Rodzynki to wysuszone na słońcu winogrona. Rodzynki zawierają glukozę i fruktozę, witaminy E i B, a także żelazo, fosfor i potas. Rodzynki pomagają w walce z prostatą u mężczyzn i z osteoporozą u kobiet. Ponadto poprawiają pracę serca i obniżają ciśnienie krwi. Dzięki zawartemu w rodzynkach jodowi, regulowana jest praca tarczycy, a dzięki borowi praca mózgu. Podobnie jak winogrona, rodzynki zawierają resweratrol - przeciwutleniacz chroniący komórki przed uszkodzeniami. 

Ś jak śliwka suszona

Śliwka suszona jaką powszechnie znamy to śliwka kalifornijska, która jest odmianą węgierki. Śliwki suszone działają rewelacyjnie na zaparcia ponieważ zawierają duże ilości błonnika, a zawarty w ich potas reguluje ciśnienie krwi. W Polsce, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, popularność zyskują również śliwki wędzone, o silnym dymnym aromacie i lekko gorzkawym posmaku. Są one podstawowym składnikiem kompotu z suszu, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole. 

Ż jak żurawina

Żurawina to źródło witaminy C, B1 i B2, wapnia, fosforu, miedzi, jodu i taniny. Żurawina charakteryzuje się słodko-cierpkim smakiem. Zawarty w owocach żurawiny kwas benzoesowy powoduje, że zachowuje ona długo świeżość. Dzięki powyższym pierwiastkom zawartych w żurawinie, uznawana jest ona za najlepszy, naturalny środek chroniący nerki i układ moczowy. 
Na sam koniec ku przestrodze

K jak konserwanty w bakaliach

Benzoesan sodu (E 211) lub kwas benzoesowy (E 210), sorbinian potasu (E 202) i sorbinian sodu (E 201)- używa się ich w owocach suszonych, aby jak najdłużej zachowały świeżość i wilgotność.
Aby bakalie zachowały jak najdłużej ładny kolor i połysk gazuje się owoce dwutlenkiem siarki (E220). Konserwanty to także kolory, których używa się w owocach kandyzowanych. E 129 i E 124 to barwnik k czerwony, E 104 to barwnik żółty, a E 11 to barwnik pomarańczowy.
Bakalie są niezwykle zdrowe i mądrze włączane do diety mogą ją jedynie wzbogacić, poprawiając pracę naszego organizmu. Warto jednak pamiętać, że w produkcji bakalii, bardzo często wykorzystywanych jest wiele szkodliwych dodatków. Dlatego też dokonując zakupu zwróćmy uwagę na skład produktów i o ile to możliwe wybierajmy te najbardziej naturalne.


Autor: Redakcja Bakalie.com