Agrest owoc suszony i sproszkowany

Bakalie.com

Agrest to owoc, który zazwyczaj jemy na surowo. Jest on doskonałym dodatkiem do ciast, galaretek czy składnikiem na kompot. Niewielu z nas wie, że agrest występuje również pod postacią suszoną i sproszkowaną.

Agrest suszony

Agrest suszony zawiera liczne składniki odżywcze. To źródło witamin C, E, A, B1 oraz takich minerałów jak magnez, potas, miedź, wapń, żelazo, fosfor. Suszone owoce agrestu poleca się niejadkom i osobom starszym. Dzięki dużej zawartość żelaza w suszonym agreście, a także witaminy C, doskonale walczy on z anemią i pobudza apetyt.

Agrest suszony stanowi doskonały dodatek smakowy i aromatyczny przy parzeniu czarnej lub zielonej herbaty (ok. 1 łyżeczki na szklankę).Kila owoców dodanych do herbaty spowoduje, że napój wzbogaci się o walory smakowe, aromatyczne i przede wszystkim zdrowotne. Suszony agrest świetny jest także jako przekąska, jako dodatek do musli czy ciast.

Owoce agrestu mają korzystny wpływ na przemianę materii, działają rozluźniająco. Pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego, są dobre dla skóry i pracy oczu.

Wartość odżywcza suszonego agrestu w 100 gramach

Poniżej przedstawiamy szacowaną wartość odżywczą suszonego agrestu.

 

  • Wartość energetyczna: 316 kcal
  • Tłuszcz: 6,5 g
  • W tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,7 g
  • Węglowodany: 69,2 g
  • W tym cukry: 23,6 g
  • Błonnik: 30,2 g
  • Białko: 10,3 g
  • Sól: 0,01 g

Agrest w proszku

W medycynie indyjskiej owoce agrestu uważane są za środek w drodze do młodości. Dziś wiemy, iż zawdzięcza te właściwości witaminie C, której owoce zawierają tyle, co dwie cytryny. Dzięki zawartości flawonoidów i polifenoli Amalaki pobudzają układ obronny organizmu, co skutecznie pomaga w usuwaniu wolnych rodników, a także bierze udział w budowie kolagenu – sekretu młodej skóry.

 Agrest indyjski zawiera również cenne minerały, jak cynk, chrom i miedź. Udowodniono również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze owoców. Najlepiej spożywać rozpuszczając niewielką ilość (pół łyżeczki) np. w soku pomarańczowym. Sok zmieni smak, ale łatwiej będziemy mogli przyswoić sproszkowany agrest.Agrest indyjski pomaga w problemach z zaparciami i biegunkami. Poprawia krążenia i  działa korzystnie na pracę mózgu. Popularność zawdzięcza również zastosowani w pielęgnacji włosów i maseczek przeciwtrądzikowych na twarz.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com