10 dziwnych faktów na temat czekolady

Bakalie.com

Oto 10 dziwnych i niezwykłych faktów na temat czekolady o których nigdy nie słyszałeś.

Czekoladowa rzeka istniała naprawdę

Poważnie. Czekoladowa rzeka istniała naprawdę. Słynna czekoladowa rzeka z filmu „Willy Wonka i fabryka czekolady”, w której prawie utonął August Gloop została utworzona z 15,000 litrów wody zmieszanej z czekoladą i śmietanką.

Niestety przy takiej ilości śmietanki, czekoladowe marzenie dość szybko zamieniło się w koszmar.. Śmietanka skisła pozostawiając po sobie jedynie bardzo nieprzyjemny zapach.

Czekolada była walutą

W okresie Majów, ziarna czekolady były wykorzystywane jako waluta. Co więcej, miały większą wartość niż złoty pył. W tamtym okresie, uprawa ziaren czekolady była znacznie ograniczana, by nie dopuścić do spadku wartości ziaren.

Biała czekolada nie jest czekoladą

Tak, niestety wszyscy zostaliśmy oszukani. A żeby zostać uznana za prawdziwą czekoladę, produkt musi zawierać masę i miazgę z kakaowca. Biała „ czekolada” zamiast tego zawiera jedynie masło kakaowe.

Europejczycy kochają czekoladę

Według Międzynarodowej Organizacji Ziaren Kakaowca, Europejczycy są prawie połową całościowej grupy spożywającej czekoladę. Szacuje się, że przeciętny Brytyjczyk, Szwajcar czy Niemiec je 11 kg czekolady rocznie.

Największa czekolada

W ramach obchodów 100 rocznicy urodzin, firma Thorntons stworzyła największą na świecie tabliczkę czekolady o wadze 5,792.50 kg

Ciasteczka czekoladowe powstały przez przypadek

W 1930 roku Ruth Wakefield zauważyła, że zabrakło jej czekolady do pieczenia i postanowiła dodać do ciasta posiekane kawałki czekolady Nestle. Liczyła, że ciasto rozpuści kawałki, tworząc jednolitą czekoladową masę, używaną dotychczas do czekoladowych wypieków. Ku jej zaskoczeniu, czekoladowe kawałki pozostały w całości, zaś ona sama stworzyła tak popularny obecnie przepis na ciasteczka z czekoladą.

Finał tej historii jest bardzo przyjemny. Kiedy Ruth zorientowała się co stworzyła, sprzedała swój patent Nestle, w zamian za dożywotni zapas czekolady.

Istnieją chipsy w czekoladzie

Firma Lay’s wypuściła w Stanach Zjednoczonych limitowaną edycję chipsów, które były obtoczone w mlecznej czekoladzie. Chipsy były naprawdę wyjątkowe, gdyż posiadały słodko-słony smak i niesamowitą teksturę. Aksamitna czekolada przeplatała się z chrupkością ziemniaków.

Zjedzenie dużej ilości czekolady grożą śmiercią

Czekolada zawiera wysoki poziom niezwykle silnego środka stymulującego zwanego Teobrominą. Zatrucie teobrominą może wywołać zaburzenia rytmu serca, napady padaczkowe, niewydolność nerek i odwodnienie.

Aby osiągnąć śmiertelną dawkę teobrominy, musielibyście zjeść około 40 tabliczek czekolady.

Czekolada zawiera robaki

W przeciętnej tabliczce czekolady znajduje się około 8 części insektów, ale jest to ilość wciąż dopuszczana do konsumpcji. Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia większość produktów zawiera w sobie naturalne zanieczyszczenia, jednakże istnieje ograniczenie, jaka ilość uznawana jest za bezpieczną. Każda czekolada, posiadająca w sobie więcej niż 60 elementów owadów na 100 gramów, zostaje usunięta ze sprzedaży.

Jemy dużo czekolady

Tabliczki czekolady są sprzedawane w takiej ilości, że w przeciągu roku można by z nich ułożyć trasę o długości 62,000 kilometrów, co jest dłuższe niż obwód ziemi.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com